Co to jest suwmiarka i jak jej używać?

W każdym mniej lub bardziej profesjonalnym warsztacie samochodowym powinno znaleźć się jedno narzędzie, które umożliwi dokonanie pomiaru nawet najdrobniejszych i najtrudniej dostępnych elementów w szybki i sprawny sposób. Takim właśnie urządzeniem jest niezastąpiona suwmiarka. Jednak przed zakupem jej konkretnego modelu warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami. Co to tak naprawdę jest suwmiarka, w jaki sposób jej używać i co równie ważne – jak dbać o nią tak, aby mogła służyć swojemu właścicielowi przez długie lata?

Suwmiarka – co to zo narzędzie i do czego służy?

Suwmiarka to narzędzie służące do dokonywania pomiarów zewnętrznych i wewnętrznych przeróżnych przedmiotów, a także ich głębokości. Radzi sobie ona tam, gdzie wiele innych urządzeń zawodzi lub podaje bardzo niedokładne i niewiarygodne wymiary. Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli tego narzędzia, które pozwalają na dokonanie pomiaru z dokładnością nawet do setnych części milimetra. Najczęściej ich zakres sięga 150 mm, ale występują także modele służące do pomiaru elementów mających 300 mm i takich, których średnica wynosi ponad metr.

Narzędzie, jakim jest suwmiarka, najczęściej wykorzystywane bywa do bardzo dokładnych i precyzyjnych pomiarów mniejszych i większych elementów oraz ich trudno dostępnych wnętrz. Miejsc i dziedzin ich wykorzystania jest naprawdę dużo. Może to być złotnictwo, tokarstwo, a także każda inna gałąź przemysłowa, która ceni sobie wysoką jakość i dokładność pomiaru. Jednak, aby można było mówić o perfekcyjnych pomiarach i zegarmistrzowskiej precyzji, należy wiedzieć, jak mierzyć suwmiarką i jak jej używać.

Z czego jest zbudowana suwmiarka i jakie można wyróżnić jej rodzaje?

Pomocne w odpowiedzeniu na pytanie, dotyczące tego, jak się mierzy suwmiarką, może być bliższe przyjrzenie się konstrukcji tego narzędzia. Suwmiarki zbudowane są z prowadnicy, suwaka, szczęk i głębokomierza. Każdy poszczególny model charakteryzuje się trochę innym elementem pomiarowym. Suwmiarki elektroniczne posiadają elektroniczny wskaźnik cyfrowy i znajdujący się na prowadnicy liniał pojemnościowy. Wersje czujnikowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają czujnik zegarowy oraz umiejscowioną na prowadnicy listwę zębatą. Natomiast w przypadku najczęściej spotykanych i najczęściej używanych suwmiarek analogowych element pomiarowy stanowi podziałka kreskowa, znajdująca się na prowadnicy, i podziałka pomocnicza, zlokalizowana na suwaku, która ułatwia odczyt nawet najmniejszych, setnych części milimetra.

Suwmiarka – jak mierzyć i odczytywać wynik?

Mierzenie suwmiarką analogową jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy wziąć to narzędzie w dłoń, umiejscowić kciuk na dźwigni suwaka, który kontroluje przemieszczanie się ruchomej szczęki pomiarowej i pomiędzy szczęki włożyć przedmiot lub jakiś element, który chce się zmierzyć. Następnie trzeba mocno i dokładnie docisnąć suwak kciukiem. Wynik można odczytać ze skali stałej, jednak w razie chęci poznania dokładniejszych wymiarów, mierzonych w setnych częściach milimetra, należy spojrzeć na linię skali dokładnej, znajdującą się na podziałce pomocniczej nazywanej noniuszem.

Pomiar wygląda jednak trochę inaczej w przypadku czujnikowych suwmiarek. Jak używać takich narzędzi? Stosując je, wynik milimetrowy można odnaleźć na skali stałej suwmiarki, natomiast wynik dokładny na skali znajdującej się na zegarze. Suwmiarki cyfrowe pozostawiają bardzo małe prawdopodobieństwo błędu pomiarowego, gdyż wynik jest jasno i przejrzyście przedstawiony na ekranie lub tarczy pomiarowej.

Pomiar wymiarów wewnętrznych i zewnętrznych oraz obsługa suwmiarki mogą być nawet łatwiejsze z elektronicznym wariantem  tego narzędzia. Czynność pomiarową wykonuje się podobnie jak w przypadku urządzeń analogowych, jednak samo włączenie i rozpoczęcie pomiaru zaczyna się często z samym momentem poruszenia się suwaka. Modele suwmiarek mogą różnić się między sobą, więc przed rozpoczęciem pracy z tym narzędziem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta.