Jak działa drukarka igłowa?

Działanie drukarki igłowej nie jest skomplikowane. Przed wyborem idealnego urządzenia do domu lub biura, warto postawić na nowoczesne i wydajne sprzęty. Proces wyboru nie jest łatwy, gdyż producenci oferują szeroki asortyment. Postawmy na znane marki, które dają pewność doskonałej jakości drukarek. Jak działa drukarka igłowa? Jak wygląda budowa drukarki igłowej? O czym warto wiedzieć?

Drukarka igłowa – jak działa?

Drukarka igłowa jak działa – to z pewnością pojęcie, które interesuje szerokie grono osób. Ciekawe informacje na temat wielofunkcyjnych urządzeń znajdziemy na stronie http://www.labirynty.com.pl/jak-obslugiwac-urzadzenie-wielofunkcyjne-brother-dcp-j105-jakie-tusze-wybrac/. Jak działa drukarka igłowa? To urządzenie uderzeniowe, które opiera się na łatwej zasadzie działania. Obraz powstaje na papierze za pomocą elementu uderzającego. Oddziałuje on na taśmę barwiącą z odpowiednią siłą. W tym wypadku elementem uderzającym są igły stalowe, które znajdują się w głowicy drukującej. Zazwyczaj występuje one w ilości od 9 do 24, co jest zależne od danego modelu. Igły są wprawiane w ruch za pomocą sprężynowego mechanizmu. Poprzez uderzenie dochodzi do pozostawienia części taśmy barwiącej na papierze. Obraz jest tworzone z siatki małych punkcików, dlatego igłowa drukarka jest jedną z drukarek mozaikowych. Odstępy poziome i pionowe są regularne pomiędzy punktami. Gdy dojdzie do zadrukowania jednej linii, arkusz papieru jest przesuwany w górę, tak aby doszło do zadrukowania kolejnej linii. Jak widać, zasada działania jest bardzo prosta. 

Drukarka igłowa – zalety

Jakie zalety mają igłowe drukarki? Ogromnym atutem są niskie koszty eksploatacyjne. Jest to najtańszy w eksploatacji model drukarki, który znajdziemy na rynku. Materiały potrzebne do użytkowania są niedrogie i bardzo łatwo dostępne. Przykładowo kasety barwiące można oddawać do regeneracji, co wpływa na ograniczenie nakładów inwestycyjnych nawet o połowę. Drukarka igłowa jest ekonomicznym rozwiązaniem dla klientów. Co jeszcze jest godne uwagi? Urządzenie mają niewielkie wymagania co do środowiska pracy i jakości używanego papieru. Można z nich korzystać w halach produkcyjnych i magazynach. W tych miejscach zastosowanie drukarki laserowej lub atramentowej jest praktycznie niemożliwe. Wysoka wilgotność, pył i zabrudzenia nie wpływają negatywnie na działanie igłowej drukarki, co jest kolejnym atutem. Nowoczesne modele pozwalają na drukowanie w kolorze. Są one uważane za dosyć powolne, mimo to prędkość druku dochodzi często do 1500 znaków na sekundę. 

 

Niezawodne drukarki igłowe pozwalają z powodzeniem zadrukować nietypową powierzchnię, taką jak papier wielowarstwowy lub tektura. Użytkownicy doceniają fakt, że jedynie takie urządzenia pozwalają drukować z wykorzystaniem papieru samokopiującego. To oznacza, że są niezastąpione wszędzie tam, gdzie trzeba wystawiać faktury VAT i rachunki. Zazwyczaj w drukarkach igłowych nośnikiem druku jest papier ciągły z perforacją obustronną lub papier kalkowany. Drukarki tego typu spotykamy w wielu sklepach i hurtowniach. 

 

Budowa drukarki igłowej

Drukarki igłowe posiadają głowicę drukującą ze stalowymi igłami. Są one umieszczone w jednym lub dwóch rzędach. Przewód nawinięty dookoła magnesu stałego ma za zadanie tworzyć elektromagnes. W trakcie pracy, przez elektromagnes przepływa prąd, który wytwarza pole elektromagnetyczne. Dochodzi do uderzenia igły w papier za pomocą taśmy barwiącej. Po wydrukowaniu głowica jest przesuwana o ułamek milimetra w miejsce, w którym drukuje kolejny rząd punkcików. 

Spore znaczenie ma tutaj silnik krokowy. Inną metodą sprawnego działania drukarki jest zastosowanie kilku głowic drukujących. Synchronizację wydruku zapewnia tarcza, zamocowana na osi silnika. Transporter papiery odbywa się podobnie, jak w maszynie do pisania. Drukarka igłowa składa się z licznych elementów, które pozwalają na funkcjonalną pracę urządzenia. Poszukując idealnej drukarki, warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem i funkcjami dodatkowymi.