Jaki program do edycji zdjęć wybrać

Rozwój technologii sprawił, że fotografia z dziedziny bardzo hermetycznej, dostępnej jedynie zaawansowanym użytkownikom stała się dostępna szerokim masom. Technika cyfrowa sprawiała również, że tworzona jest ogromna ilość zdjęć. Jednak samo wykonanie zdjęcia nie gwarantuje, że będzie ono zgodne z zamysłem. Jednak właśnie cyfrowa technika pozwala na jego ponowną edycję. Szczególnie dużych możliwości daje wykonanie zdjęć w formacie RAW (Nikon określa go jako NEF). Przy zastosowanie odpowiedniego oprogramowania można stworzyć obraz, który będzie zgodny z oczekiwaniami.

Oprogramowanie dla fotografów, podobnie jak cała technologia, coraz bardziej ułatwia i automatyzuje procesy. Na rynku dostępnych jest szereg aplikacji i programów, za pomocą których można dokonać koniecznych poprawek zdjęć. Te najprostsze, darmowe aplikacje dostępne w internecie, pozwalają na szybką, automatyczną korektę zdjęć. Nie są to programiki zaawansowane i dedykowane są jedynie do domowego użycia dla mniej wymagających fotoamatorów.

Dla profesjonalnego zastosowania zdecydowanie najlepszym programem jest popularny Photoshop. Program regularnie używany zarówna przez profesjonalistów, jak i średnio zaawansowanych twórców. Zakres funkcji pozwala na szczegółową edycję na wstępnym etapie przy użyciu tzw. CAMERA RAW, ale też późniejsze zastosowanie poziomów korekcji, ustalania stopnia kontrastu, przejrzystości itp. Nie stanowi problemu usunięcie niepotrzebnych elementów na zdjęciu, dokonanie jego retuszu. Doskonale się sprawdza przy tworzeniu zaawansowanych projektów graficznych. Dla mniej wprawnych jego użytkowników dostępne są rozmaite „wtyczki”, które umożliwiają automatyzację procesów (np. Portraiture). Wersją mniej zaawansowaną, ale gwarantująca pełną funkcjonalność w zakresie edycji fotografii, jest Lightroom.

Fotografia cyfrowa daje możliwość tworzenia wyjątkowych obrazów, pozwalając na wykorzystanie pełniej rozpiętości tonalnej kolorów. Często wykonywane są zdjęcia w tzw. HDR. Część nowych aparatów umożliwia bezpośrednie tworzenia takich zdjęć, oddających pełna skalę kolorów. Również, Photoshop daje możliwość wykonania zdjęć w pełnym zakresie kolorystycznym. Dla osób, które chciałyby spróbować tej odmiany fotografii, pomocna będzie niewielka aplikacja Machinery. Pozwala ona, zarówno na skorygowanie niedoskonałości wykonanych zdjęć, ale też stworzenie bardzo dobrego jakościowo obrazu HDR. Jej zaletą jest nie tylko niska cena, ale szybkość i prostota działania. Dzięki technologii cyfrowej, fotografia stała się dostępna również dla osób mniej zaawansowanych, a dostępne oprogramowanie sprawia, że praca nad zdjęciami jest przyjemnością.

red. snipclik.pl