Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby?

Depresja to niestety jedna z najczęstszych przypadłości, która dotyka polskie społeczeństwo. Jest ona już nie tylko problemem u osób dorosłych, ale coraz częściej również u dzieci i młodzieży. Czasami może jednak zdarzyć się, że depresja dopadnie osobę bliską. Domownicy jednak bardzo często nie wykrywają tej choroby u osób, z którymi żyją oraz mieszkają. Nic więc dziwnego, że coraz częściej można spotkać się z pytaniem, jak rozpoznać depresję u osoby bliskiej. Odpowiednia diagnoza oraz leczenie depresji (Warszawa) sprawi, że w domu na nowo zapanuje radosny nastrój.

Depresja — jak ją rozpoznać?

Domownicy często mają problem z tym, aby wykryć depresję u bliskiej osoby. W takiej sytuacji warto wiedzieć, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, aby w odpowiednim momencie wesprzeć chorego. Głównym objawem depresji u osoby bliskiej jest zwykle pogorszenie nastroju. Nie chodzi tu jednak o gorszy dzień w pracy czy przybicie spowodowane złą pogodę, a raczej o sytuację, kiedy taki stan utrzymuje się ponad dwa tygodnie. Kiedy towarzyszą temu inne objawy, można zakładać, że bliski cierpi na depresję.

Ponadto depresję można rozpoznać po ciągłym, utrzymującym się smutku. Towarzyszy on chorej osobie w każdym momencie dnia i niemal w każdym dniu, niezależnie od sytuacji życiowej. Ponadto osoba taka nie czerpie już radości z aktywności, które do tej pory sprawiały jej przyjemność. Równie częstym objawem jest także zmniejszona energia, a także dużo większa męczliwość.

Jakie są objawy depresji?

Zanim choremu zaproponuje się leczenie depresji (Warszawa), należy mieć chociaż podstawowe przypuszczenie, że faktycznie chodzi o tę chorobę. W tym celu warto zwrócić uwagę na najczęstsze objawy. Chory bardzo często wysyła jasne komunikaty w stylu “nic mi się nie chce” czy “wszystko nie ma sensu”. Ponadto mogą u niego pojawiać się stany lękowe, które nasilają się w obliczu trudniejszych wyzwań. Równie niepokojącym sygnałem jest także stan, kiedy bliski przestaje oddawać się swoim dotychczasowym pasjom.

Chorym na depresję bardzo często towarzyszy brak apetytu oraz szybka utrata wagi, choć może być na odwrót. Ponadto osoby takie zwykle cierpią na bezsenność, mają problemy z zasypianiem, wstają wcześnie rano i są senne w ciągu dnia. Ponadto choremu na depresję towarzyszy ogólne spowolnienie, utrata sił fizycznych oraz szybkie męczenie się. Czasami nawet niezbyt trudne czynności mogą być przez nich wykonywane z niezwykle dużym trudem, a wcześniej wykonywana praca okazuje się nie do ogarnięcia.

Leczenie depresji Warszawa — kiedy udać się do specjalisty?

Bardzo ważne jest, aby w przypadku podejrzenia depresji nie wyciągać chorego na siłę do lekarza. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa i dopiero w jej trakcie warto zalecić mu wizytę u specjalisty. Wbrew pozorom, leczenie depresji (Warszawa) bardzo często kończy się sukcesem. Psychiatrzy korzystają z najnowszych metod psychoanalizy oraz nowoczesnej farmakoterapii, dzięki czemu leczenie jest niezwykle sprawne i skuteczne.