Alkomat bezustnikowy – jak działa? Gdzie kupić?

Alkomat to podstawowe urządzenie służące do badania poziomu trzeźwości. Kiedy zachodzi potrzeba wykonania badania większej grupy ludzi lub osoby, która nie chce mu się poddać, przydatnym urządzeniem staje się alkomat bez ustnika, zwany inaczej bezdotykowym. Jego zdecydowaną zaletą jest szybkość oraz większy komfort użytkowania, ponieważ do jego zastosowania nie trzeba używać rąk ani ust. Jak działa alkomat bezustnikowy i gdzie jest najczęściej wykorzystywany?

Czym jest alkomat bezustnikowy?

Alkomaty bez ustnika, zwane także alkomatami bezdotykowymi, to nieocenione urządzenia do testowania stanu trzeźwości w firmach i instytucjach. Na szeroką skalę stosuje je policja, na przykład w ramach przesiewowych badań trzeźwości kierowców na drogach, służby mundurowe, sądy, szpitale czy zakłady pracy. Używane są także przez firmy ochroniarskie, przewozowe, transportowe, jednostki wojskowe oraz zakłady karne. Alkomaty bezustnikowe to także niezbędne wyposażenie podczas imprez masowych, przy wejściach do dyskotek czy klubów, w hotelach i innych obiektach noclegowych. Niektóre z tego typu urządzeń stosuje się przy wykonywaniu pomiarów dowodowych, które następnie znajdują zastosowanie podczas rozpraw sądowych. Alkomaty bezdotykowe to podstawowe wyposażenie w miejscach, gdzie wymagane jest zachowanie wysokiego poziomu higieny oraz bezpieczeństwa. Z uwagi na brak ustnika alkomaty sklep tego typu są ekonomiczną opcją, ponieważ mogą być wykorzystane wielokrotnie. Brak konieczności wymieniania tego elementu wpływa na znacznie szybszy czas pomiaru w większych grupach osób. Dzięki temu są to także urządzenia mniej kosztowne w eksploatacji.

Alkomat bezustnikowy – jak działa?

Alkomaty bezustnikowe, jak sama nazwa wskazuje, nie są wyposażone w ustnik, w który badana osoba musi dmuchnąć. Są to urządzenia skonstruowane w taki sposób, aby stężenie alkoholu w wydychanym przez badanego powietrzu można było skontrolować „zdalnie”. W zależności od zastosowanego trybu pracy alkomaty bezustnikowe dzielą się na pasywne i aktywne. Tryb pasywny pomiaru jest przydatny w przypadku badania trzeźwości u osób, które nie mogą wykonać długiego wydechu, ponieważ są na przykład nieprzytomne lub śpią. Tego rodzaju alkomaty stosuje się także do testowania pojemników, w których podejrzewa się obecność alkoholu, oraz płynów wnoszonych na teren imprezy masowej. Alkomaty bezustnikowe z trybem aktywnym wymagają wykonania przez badaną osobę silnego wydechu w stronę urządzenia. Uruchamia on układ pobierania powietrza. Jeśli którekolwiek z tych urządzeń wykryje, że dopuszczalny poziom alkoholu został przekroczony, informuje o konieczności wykonania szczegółowego badania.

Automaty bezustnikowe w sklepie promil-lab.pl

Wszystkie alkomaty bezustnikowe dostępne w ofercie sklepu to urządzenia wiodących polskich producentów. Są to profesjonalne testery, które poza precyzją działania zapewniają najwyższy poziom higieny. W ofercie znajdziesz alkomaty z sensorami różnego typu, które pracują w trybie pasywnym albo aktywnym lub mają możliwość wyboru trybu pracy. Oferowany jest szeroki wybór urządzeń zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm i instytucji publicznych, które szukają niezawodnych i szybkich alkomatów.

Sklep poza prostymi urządzeniami bezdotykowymi do użycia w zakładach pracy czy też przy wejściach na imprezy masowe oferuje także bardziej zaawansowane policyjne alkomaty przesiewowe oraz alkomaty stacjonarne do masowych badań przesiewowych, które umożliwiają wykonanie bardzo dużej liczby testów w krótkim czasie. Wiele z oferowanych urządzeń posiada także szereg dodatkowych funkcji, jak na przykład latarka, dźwiękowa lub świetlna sygnalizacja pomiaru, dwujęzyczne menu, opcja zmiany czasu wdmuchiwania czy pamięć pomiarów. W wybranych modelach czas pomiaru można odpowiednio skrócić, aby przyspieszyć testowanie większej grupy ludzi. Każdy z alkomatów bezustnikowych sprzedawany jest z certyfikatem kalibracji, który gwarantuje wiarygodność pomiarów. Cena urządzeń jest zależna od modelu i dodatkowych opcji alkomatu.