Jaki alkomat kupić? Poradnik

Alkomaty to urządzenia cieszące się coraz większą popularnością. Nie może to dziwić. Wielu kierowców chce dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nikt nie chce wsiadać za kierownicę, nie będąc pewnym swojego stanu trzeźwości. Zaletą alkomatów może być także to, że korzystanie z tego urządzenia jest bardzo proste i wygodne. Już w kilka sekund potrafi wyświetlić wynik pomiaru. Na rynku dostępne są różne modele alkomatów. Często wybór tego konkretnego nie jest zatem łatwy. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając alkomat.

Zasada działania alkomatu

 

Alkomat to urządzenie, którego zadaniem jest wykonanie pomiaru ilościowej zawartości alkoholu obecnej w wydychanym powietrzu. Pozwala to na dokładne określenie wysokości stężenia we krwi. Alkomaty najczęściej kojarzą się z kontrolami trzeźwości wykonywanymi przez policję. Urządzenia te jednak powszechnie stosowane są przez wiele firm. Mowa tu m.in. o firmach transportowych, w których konieczna jest kontrolna trzeźwości zatrudnionych kierowców. Dziś jednak alkomat może zakupić każdy i stosować go do użytku prywatnego. Urządzenie składa się z wielu elementów. Kluczowy w jego budowie jest sensor. To właśnie ten element odpowiada za czułość na alkohol. Badanie alkomatem polega na wdmuchnięciu powietrza przez ustnik lub do specjalnego otworu w przypadku modeli bezustnikowych. Po tej czynności urządzenie przeprowadza pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Na ekranie wyświetlany jest wynik pomiaru.

Dostępne modele alkomatów

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele urządzeń. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim alkomaty półprzewodnikowe oraz alkomaty elektrochemiczne. Model półprzewodnikowy to dobry sprzęt do użytku prywatnego. Ten rodzaj ma jednak jedną wadę. Urządzenie półprzewodnikowe czułe jest niestety na czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że pomiar nie powinien być wykonywany zaraz po spożyciu posiłku, spaleniu papierosa czy nawet od razu po wypiciu alkoholu. Inaczej jest w przypadku modelu elektrochemicznego. To już profesjonalny alkomat. Charakteryzuje się wskazywaniem bardzo dokładnych i precyzyjnych wyników. W przeciwieństwie do wariantu półprzewodnikowego – ten elektrochemiczny nie jest czuły na czynniki zewnętrzne.

Jaki alkomat wybrać?

Wybierając alkomat, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze jest to rodzaj zastosowanego czujnika przepływu powietrza. Na rynku dostępne są urządzenia informujące o tym, ile należy wdmuchać. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwia korzystanie z alkomatu. Po drugie ważna jest również wielkość czujnika. Ma to wpływ na dokładność badania. Im sensor większy, tym wynik będzie precyzyjniejszy. Po trzecie – istotna może okazać się także wielkość wyświetlacza. Duży ekran jest po prostu czytelniejszy. Mówiąc o parametrach, na które warto zwracać uwagę, wybierając alkomat, nie można nie wspomnieć o funkcji informowania o ilości wykonanych już pomiarów. Pamiętać bowiem trzeba, że urządzenie musi być systematycznie kalibrowane. Dzięki dokładnym danym nie zapomnimy o konieczności przeprowadzenia regulacji.

Alkomat do użytku prywatnego

Wybór urządzeń przeznaczonych do użytku prywatnego jest naprawdę szeroki. Wystarczy spojrzeć na ofertę Polskiego Centrum Kalibracji. Zastanawiając się, jaki kupić alkomat, śmiało powiedzieć można, że warto postawić na modele elektrochemiczne. To gwarancja precyzji i dokładności. Ważne, aby takie urządzenie posiadało odpowiedni atest. Dzięki temu można mieć pewność co do wysokiej jakości. Szeroka gama produktów pozwoli na wybór takiego urządzenia, które najlepiej odpowiadać będzie na indywidualne potrzeby. Co ważne, profesjonalne alkomaty elektrochemiczne z atestem dostępne są w różnych cena. Pozwala to każdemu na wybór takiego modelu, który cenowo dopasowany będzie do posiadanego budżetu. Warto jednak podkreślić, że na alkomacie nie powinno się oszczędzać. Najważniejsza jest tu jakość urządzenia.