Herbicydy są środkami ochrony roślin, które stosuje się w celu zwalczania chwastów. Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem dbania o uprawy było ręczne pozbywanie się tych nieproszonych gości, ale odkąd powszechnie zaczęto stosować herbicydy, zwiększyła się wielkość zbiorów i zdecydowanie ograniczono zakres prac ręcznych w rolnictwie. Czym dokładnie są i jak działają herbicydy? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Herbicydy co to jest i dlaczego się je stosuje?
O ile w przypadku niewielkich grządek można zdecydować się na ich ręczne pielenie, to w przypadku upraw przemysłowych taki zabieg wiązałby się z ogromnym kosztem. To właśnie z tego względu zaczęto stosować specjalne środki chemiczne, które niszczą wyłącznie chwasty. Herbicydy selektywne działają w różny sposób, ale efekty ich stosowania jest zawsze podobny. Chwasty, niezależnie od formy rozwoju zaczynają więdnąć, by po czasie całkiem uschnąć i przestać pobierać wodę oraz składniki odżywcze potrzebne uprawianym roślinom.
Stosowanie herbicydów jest niezwykle wygodne, pozwala ograniczyć koszt uprawy i uwolnić się od ręcznego plewienia. Niestety jest to kolejna dawka chemii, którą przyjmujemy wraz z pożywieniem. Należy zrobić wszystko, by opryski stosować rozsądnie i nie przekraczać zalecanych przez producenta dawek, możemy bowiem wyrządzić spore szkody nie tylko w środowisku naturalnemu, ale także osobom kupującym produkty przez nas uprawiane.
Jak stosować herbicydy?
Herbicydy na chwasty stosujemy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Należy przy tym brać pod uwagę panującą pogodę. Im mniejsza wilgotność i wyższa temperatura, tym większą ilość wody należy użyć, przygotowując mieszankę. Preparaty te można stosować zarówno z wykorzystaniem opryskiwaczy ręcznych, jak i specjalnych urządzeń podpinanych do traktorów spalinowych. Im większa plantacja, tym większy sprzęt powinniśmy zastosować.
Pamiętajmy, by herbicydów nie stosować na zbyt młode rośliny, bo oprócz chwastów możemy zaszkodzić również naszej uprawie. Nie można ich używać również w trakcie aktywności pszczół, dlatego zabieg najlepiej wykonywać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Zadbajmy, by nie pryskać w przypadku silnego wiatru, bo może on znosić oprysk na sąsiednie uprawy i powodować w nich szkody. Wiele osób zastanawia się, czy można mieszać herbicydy z odżywkami, ale trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od konkretnego oprysku. Jedne herbicydy można mieszać, innych nie powinniśmy zestawiać razem z nawozami.
Herbicydy możemy stosować nie tylko na polach uprawnych, ale również własnych grządkach. Bardzo często są one wykorzystywane na przydomowych trawnikach, które wymagają corocznego odchwaszczania, by mogły pięknie wyglądać i cieszyć oko właścicieli przez cały sezon wegetacyjny. Ważne, by stosować je rozsądnie i pamiętać, by w trakcie wykonywania oprysku odpowiedni zabezpieczyć całe ciało oraz oczy. Środki te są bowiem bardzo szkodliwe i mogą powodować poważne problemy zdrowotne.
W jaki sposób działają herbicydy?
Zastanawiasz się, jak działają herbicydy? Zasada działania jest stosunkowo prosta. Preparaty takie blokują procesy metaboliczne i oddziałują na fotosyntezę. Chwasty nie mogą przez to pobierać z gleby wody oraz składników odżywczych i powoli zaczynają obumierać.
Warto pamiętać, że działanie herbicydów nie jest natychmiastowe. Pierwsze efekty widoczne są co prawda dość szybko, ale do pełnego uschnięcia chwastów potrzeba czasem kilkunastu dni lub kilku tygodni. Działają one tylko na chwasty będące w fazie wzrostu. Wszelkie nasiona, które nie zdążyły jeszcze wykiełkować, będą miały na to szansę. Chodzi tu jednak bardziej o zablokowanie intensywnego wzrostu na początkowym etapie uprawy. Uprawiane rośliny w czasie obumierania chwastów cały czas rosną i z czasem blokują nowym chwastom dostęp do światła. Kolejne pokolenia nie mogą więc już tak intensywnie wzrastać i zabierać substancji odżywczych roślinom uprawnym. Dzięki temu zwiększamy plony i pozbywamy się nieproszonych gości.