Mole w domu z reguły pojawiają się w sytuacji zanieczyszczonego oraz zaniedbanego środowiska. Mogą przejść samodzielnie od sąsiada, z pobliskiego śmietnika, a także poprzez kratki wentylacyjne. Czasami przynosi się je z zakupami, w których już owady się zagnieździły np. w ryżu, mące lub w kaszy. Mogą pojawiać się zarówno w kuchni jak i miejscach takich jak szafy czy komody. Zarówno mole spożywcze jak i ubraniowe są dużym problemem dla domowników i wiążą się z koniecznością dokładnego przejrzenia i wyczyszczenia wszystkich miejsc, w których mogły się zagnieździć.
Jak się pozbyć moli w domu – mole spożywcze
Jednym z najczęściej zasiedlanych miejsc przez mole są pomieszczenia kuchenne. Z uwagi na to, że kuchnia jest miejscem, w którym przechowuje się żywność, obecność moli stanowi spory problem. Kluczowym zadaniem jest dokładne zlokalizowanie miejsca, w którym pojawiają się oraz rozwijają owady. Mogą dostać się one nie tylko do produktów sypkich takich jak mąka, ale także np. do mieszanek orzechów czy makaronów. Zatem, jak się pozbyć moli z domu szybko i skutecznie?
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zastosowanie specjalnych pułapek feromonowych, których zadaniem jest przyciągnięcie do siebie, a następnie wyłapanie dorosłych owadów. W sklepach można także dostać specjalne preparaty do czyszczenia i spryskiwania podłóg czy ścian pomieszczenia, w których pojawiły się mole. Ważne jest także dokładne opróżnienie wszystkich szafek i sprawdzenie ich zawartości. Produkty, w których mogły zagnieździć się mole należy koniecznie wyrzucić.
Kluczowe znaczenie ma także dokładne wymycie szafek wodą z detergentem (np. mydłem lub płynem do mycia naczyń), warto także zabezpieczyć wnętrza szafki takimi produktami jak aromaty goździkowe, cytrusowe lub waniliowe czy suszone cytryny, lub pomarańcze. Skuteczne jest także przemycie szafek roztworem wody z octem lub octem winnym. Warto też profilaktycznie zamontować siatki w oknach, a także w otworach wentylacyjnych, które zapobiegną nawrotowi problemu.
Jak skutecznie pozbyć się moli z domu – mole ubraniowe
Mole mogą pojawiać się także w takich miejscach jak szafy oraz w innych meblach przeznaczonych do przechowywania ubrań. Najczęściej można je spotkać w pobliżu ubrań, które są wykonane z materiałów naturalnych takich jak np. wełna. Mole w szafie są problemem nie tylko estetycznym, bowiem żywią się one materiałami czyniąc w nich uszkodzenia.
W przypadku odkrycia obecności moli w szafie warto podjąć radykalne środki. W tym przypadku szybkie działanie ma duże znaczenie. Warto zaopatrzyć się w płytki feromonowe, które działają przez kilka miesięcy i zwabiają dorosłe osobniki. Na sklepowych półkach dostępne są także bardzo skuteczne kulki na mole, zapachowe lepy oraz zawieszki na mole, a także spray na mole, który można rozpylić w szafie oraz w komodach. Ważne jest, aby co jakiś czas produkty te wymieniać a rozpylanie przeprowadzać regularnie.
Domowe sposoby na mole
Mole nie lubią także niskich oraz bardzo wysokich temperatur. W tym przypadku pomocnym może okazać się wietrzenie ubrań na zewnątrz w gorący dzień, a także włożenie ubrań, w których znajdują się mole na kilka godzin do zamrażalnika lub na mrozie.
W szafie można także umieścić olejki zapachowe lub torebki z określonymi ziołami, lub roślinami, których zapach odstrasza mole. Do jednych z najbardziej skutecznych jeśli chodzi o działanie odstraszające te owady zaliczyć należy lawendę, trawę cytrynową, cytrynę, szałwię, miętę, ziele angielskie oraz rozmaryn. Ziołami można poprzekładać ubrania lub swobodnie rozłożyć je na półkach. Doskonale sprawdzą się też dedykowane mydła zapachowe.
Ważna jest także odpowiednia prewencja, dlatego też nienoszone ubrania (np. zimowe) warto odpowiednio zabezpieczyć na czas kiedy nie będą noszone. Umieszczenie ich w specjalnych pokrowcach, regularne szczotkowanie oraz trzepanie pomoże ochronić ubrania przed zagnieżdżeniem się w nich niechcianych insektów. Kluczowe znaczenie ma także regularne sprzątanie szafy, w tym wszystkich szczelin i zakamarków, w których mole mogły złożyć jaja.