Jak dbać o blond włosy?

Temat dbania o blond włosy jest często poruszany przez włosomaniaczki, ze względu na to, że ten kolor może sprawiać kłopoty w utrzymaniu. Wraz z rozwojem branży fryzjerskiej, na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej różnorodne produkty do pielęgnacji włosów. Klientom oferuje się duży wachlarz środków, które pozwalają na dokonanie metamorfozy w wyglądzie i utrzymanie pożądanych efektów. Czytając dalej, dowiesz się, jak dbać o blond włosy.

Włosy farbowane na blond – charakterystyka

Ciągle rozjaśnianie włosów, mimo użycia delikatnych produktów czy zabiegów u fryzjera, mogą sprawić, że włosy staną się łamliwe, cienkie i podatne na puszenie się. Taka kondycja włosów wymaga poważnej interwencji. Odbudowanie zniszczonego przez rozjaśniacz i jasną farbę włosa może potrzebować specjalistycznych fryzjerskich produktów. Rozjaśniacz działa tak, że otwiera łuski włosów oraz wypłukuje zawarty w nich pigment. Warstwa włosa, która była gładka, jest naruszana po to, by roztwór wybielający mógł dotrzeć w wewnętrzną strukturę włosa. Sprawia to, że włosy są bardziej sztywne i podatne na uszkodzenia. Jednak dbanie o włosy farbowane na blond już na samym początku koloryzacji może pomóc w utrzymaniu ich zdrowej kondycji.

Dbanie o blond włosy – podstawowe zasady pielęgnacji 

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na proces mycia włosów. Warto pamiętać o kilku krokach. Dobierając temperaturę wody podczas mycia włosów, trzeba pamiętać o negatywnym wpływie ciepłej wody. Wysoka temperatura odwadnia i wysusza włókna włosów. Dodatkowo może być przyczyną powstawania kołtunów, dlatego też należy je myć pod chłodną lub letnią wodą. Wysoka temperatura tyczy się również suszenia. Aby prawidłowo dbać o blond włosy, suszarkę powinno ustawić się na zimny nawiew. Polecany jest także nawiew z jonizacją, która domyka łuski, a włosy się nie elektryzują, nie puszą, są bardziej wygładzone i zachowują blask.

Podczas mycia włosów należy stosować zasadę OMO – odżywka, mycie, odżywka. Pierwsza z zastosowanej odżywki może być dowolna. Warto jednak sięgnąć po taką, która zregeneruje włosy od wewnątrz.

W pierwszym etapie chodzi o nawilżenie blond włosów i przygotowanie do kolejnych etapów. Sprawdzą się do tego produkty zawierające proteiny i humektanty. Przechodząc do etapu mycia, warto zwrócić uwagę na dobór szamponów dedykowanych do dbania o blond włosów. Na rynku dostępne są specjalne szampony do włosów blond, zawierające fioletowe pigmenty. Właśnie ten kolor sprawia, że blond włosy nie nabierają żółtej barwy, a utrzymują oczekiwany kolor. Fioletowy pigment tonuje i pozwala utrzymać pożądany odcień, ochładza go i eliminuje żółte tony. Sprawdzą się szampony zawierające naturalne składniki bez silikonów. Ostatni krok zasady OMO, czyli druga odżywka, podobnie jak szampon, powinna być przeznaczona dla posiadaczy blondu. Te produkty również zawierają fioletowe pigmenty oraz składniki regenerujące, takie jak gliceryna, aloes, miód. Ich działanie ma na dodatek poprawić kondycję wysuszonych i puszących się po rozjaśnianiu włosów.

Maski i olejowanie 

Do pielęgnacji blond włosów polecane jest stosowanie masek o silnym działaniu odżywczym. Taki zabieg można wykonywać raz w tygodniu lub częściej, w zależności, co sprawdza się na naszych włosach. Jedne z najlepiej sprawdzających się masek rekomendowanych do blond włosów to maski emolientowe. Zaletą jest to, że można je używać zamiennie z maskami proteinowymi. 

W przypadku olejowania, najlepszym sposobem okaże się wykonanie tego zabiegu na mokro. Dzięki uprzednim zwilżeniu włosów, wybrane oleje łatwiej wnikają w strukturę włosa. Olejowanie należy powtarzać co tydzień.  Przy wyborze produktów należy zwrócić uwagę, czy olej nie przyciemni jasnych włosów. Dlatego też polecane są oleje: kokosowy, migdałowy, lniany, z czarnuszki, oliwa z oliwek.

Czego nie robić z włosami farbowanymi na blond?

W dbaniu o blond włosy warto pamiętać o tym, czego należy unikać. Przykładowo szkodliwym dla włosów może się okazać rozczesywanie ich na mokro. Po zakończeniu prysznica nie powinniśmy również wycierać ich mocno ręcznikiem, bo niszczy to włosy. W zamian powinno się zdecydować na turban, który odsącza zawartą we włosach wodę. Prostowanie i kręcenie to także zabiegi odradzane przy posiadaniu blond włosów. Warto też chronić je przed słońcem i promieniami UV zakładając kapelusz, czapkę lub stosując produkty ochronne w formie sprayu i olejków.