Najpopularniejsze zioła lecznicze w Polsce – po które warto sięgać?

Zioła lecznicze i ich zastosowanie wzbudzały zainteresowanie głównie babć. Z pokolenia na pokolenie przekazuje się wiedzę dotyczącą wykorzystania różnorodnych gatunków roślin. Czym dokładnie jest ziołolecznictwo? Jakie polskie zioła lecznicze warto zbierać?

Zioła lecznicze – podstawowe informacje 

Ziołolecznictwo, przez profesjonalistów nazywane fitoterapią czy też fitofarmakologią, zalicza się do działu medycyny niekonwencjonalnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych form skupia się na produkcji leków, które bazują na ziołach i innych naturalnych składnikach.

Ziołolecznictwo stosuje się już od tysięcy lat, a mimo to cieszy się niesłabnącą popularnością. Zastosowanie niektórych gatunków roślin jest znane od wieków, a dla wielu z nich poszukuje się nowego przeznaczenia. Wśród ogólnych zalet stosowania fitofarmakologii wymienia się:

  • zwalczanie stanów zapalnych, 
  • ogólne wsparcie funkcjonowania organizmu,
  • leczenie przewlekłych bólów, np. głowy, 
  • skuteczne eliminowanie skutków nadmiernego stresu,
  • korzystny wpływ na wygląd skóry i włosów,
  • obniżenie ciśnienia i poziomu cholesterolu,
  • redukcję stanów lękowych wywołanych, m.in. przemęczeniem. 

Różne gatunki posiadają znacznie więcej zastosowań w zależności od działania. Jakie są zioła lecznicze w Polsce? Na jakie dolegliwości pomagają?

Najważniejsze zioła lecznicze 

Zioła lecznicze w Polsce stają się coraz popularniejsze, co stanowi konsekwencję propagowania zdrowego stylu życia. Warto jednak zauważyć, że rośliny lecznicze, podobnie jak pozostałe preparaty, mogą negatywnie reagować z innymi substancjami. Dlatego też przed użyciem warto dokładnie dowiedzieć się o możliwych przeciwwskazaniach, a najlepiej zasięgnąć rady specjalisty.

Poniższa lista zawiera najpopularniejsze polskie zioła lecznicze, które odnaleźć można na polach czy w każdym sklepie zielarskim. 

Rumianek 

Rumianek jest jednym z najczęściej spotykanych ziół w naturalnym środowisku. Okres kwitnięcia trwa od maja do września, jednak to właśnie wiosną warto zerwać kwiaty. Następnie należy je dokładnie wysuszyć. Napar z tej rośliny wspomaga pracę żołądka i pomaga na niestrawności. Natomiast wacik nasączony rumiankiem pomaga na opuchliznę oraz zaczerwienienie twarzy. 

Mięta

Miętę można zerwać na polach lub hodować w przydomowych doniczkach. W pełni rozwinięte liście należy zerwać, ususzyć, a następnie przełożyć do szczelnego opakowania. W ten sposób będą pod ręką przez cały rok. Zioło to pomaga przy stanach zapalnych żołądka i jelit.

Melisa

Zioło to bardzo często wykorzystuje się w kuchni. Jego uprawa jest bardzo prosta, dlatego też warto mieć je w domu. Roślina ta kwitnie w okresie letnim. Napary z wysuszonych liści wspomagają ogólne samopoczucie, niwelując nieprzyjemne skutki stanów lękowych. Co więcej, melisa poprawia apetyt i pozytywnie wpływa na pracę jelit. 

Pokrzywa

Zioło to posiada wiele pozytywnych właściwości. Ogrodnicy wykorzystują je jako nawóz do roślin i drzew. Również w domowych warunkach odnajduje swoje zastosowanie. Napar z pokrzywy reguluje poziom cholesterolu, a także wpływa na prawidłowe ciśnienie. Najwięcej substancji odżywczych mają młode listki. Aby uniknąć poparzenia, należy zrywać rośliny, mając na dłoniach grube rękawice. 

Mniszek lekarski

Jedno z bardziej znanych ziół leczniczych w Polsce. Popularną roślinę o charakterystycznych żółtych kwiatach warto zrywać łącznie z korzeniami. Mniszek bogaty w minerały i witaminy wykazuje właściwości łagodzące w problemach skórnych. Syrop wykonany z tego zioła jest bardzo dobrym rozwiązaniem na kaszel oraz wczesne objawy przeziębienia.

Skrzyp polny

To roślina, która wyglądem przypomina małą jodłę. Od stuleci jest zrywana i suszona w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. Wspomaga organizm podczas walki z chorobami układu moczowego. 

Dziurawiec zwyczajny

Jest polskim ziołem często spotykanym na łąkach. Bardzo dobrze sprawdzi się także w przydomowym ogródku. To roślina wieloletnia, która nie wymaga dużo uwagi. Kwitnienie trwa od czerwca do końca lata, wtedy też warto na bieżąco zbierać pojawiające się plony. Napar z dziurawca korzystnie wpływa na układ nerwowy.