Jak dbać o odzież, aby długo służyła?

Dbając o swoje ubrania, możesz cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez długi czas. Pranie, suszenie, prasowanie, przechowywanie – wszyscy znają ogólne zasady, ale czy mają one uniwersalne zastosowanie do wszystkiego? Każdy rodzaj odzieży należy traktować indywidualnie. Podpowiadamy więc, jak dbać o ubrania.

Jak dbać o odzież, aby długo służyła?

Na samym początku warto się zastanowić, czy jesteśmy dobrze przygotowani do pielęgnacji odzieży. Czasami napięta lub ciężka rutyna sprawia, że zapominamy, że każdy rodzaj wymaga zupełnie innego prasowania lub prania. Na szczęście nowoczesne pralki zdecydowanie ułatwiają życie. Delikatne materiały są niezwykle kruche, dlatego najlepiej prać je ręcznie. Zawsze przestrzegaj informacji na metce odzieży! Poświęć trochę czasu na analizę tych danych, a Twoje ulubione ubrania na pewno pozostaną w Twojej szafie na dłużej. Najważniejszym kryterium jest rodzaj tkaniny. Długie metki wewnątrz ubrań mogą przeszkadzać, dlatego po ich rozcięciu trzymaj je w sygnowanym pudełku, aby można je było łatwo dopasować do konkretnego modelu. Zdecydowanie ułatwi to cały proces pielęgnacji i zapobiegnie uszkodzeniom, np. w wysokiej temperaturze lub bez przewracania się. Na tej tkaninie możemy znaleźć ślady prania, na przykład można ją prać ręcznie lub w pralce, mamy też kroki, które należy ustawić.

Jak dbać o swoje ubrania? Pranie

Wszyscy wiemy, że utrzymanie porządku jest bardzo ważne. Jednak w przypadku wielu ubrań zbyt częste pranie może spowodować ich szybsze zepsucie. Spodnie wykonane z materiałów takich jak dżinsy czy bluzy nie muszą być prane od razu po całodziennym noszeniu ciężkiego swetra. Jeśli nie ma na nim widocznych plam lub innego brudu, wystarczy wentylacja. Jeśli masz nowoczesną pralkę, najprawdopodobniej ma funkcję odświeżania parą. Wystarczy włożyć ubrania do bębna, wybrać odpowiedni program, a po chwili będą świeże i gotowe do założenia bez prania. Zbyt częste pranie może uszkodzić włókna, a środek piorący może szybko stracić kolor i prawidłowy kształt.

Jak należy dbać o ubrania? Suszenie

Ważny jest również sposób suszenia. Jak w tej sytuacji dbać o ubrania? Pamiętaj, aby wysuszyć ciężką wełnianą odzież, np. na grubym ręczniku lub kocu. Dzięki temu nie odkształcają się i nie rozciągają pod własnym ciężarem. Koszule należy suszyć na wieszaku, pozostałe ubrania należy zabezpieczyć spinaczami do bielizny na suszarce, ale przy szwach, aby nie było śladów spinek. Jeśli suszysz ubrania na dworze w ciepły dzień, wybierz zacienione miejsce. W przeciwnym razie odwróć swoje kolorowe ciemne ubrania. Zapobiegnie to utracie koloru pod wpływem światła słonecznego. Czy wiesz, że odpowiednia metoda suszenia może zaoszczędzić Ci czasochłonnego prasowania? Wystarczy wytrząsnąć mokre ubrania z pralki, złożyć je na płasko i włożyć np. do kosza na bieliznę. Niech leżą tam przez 15 minut. Dopiero po tym czasie powiesić je w suszarce. Kiedy zdejmiesz suche ubrania, będziesz mile zaskoczony, że większość Twoich ubrań nie wymaga prasowania.

Jak dbać o odzież? Przechowywanie

Zamiast chować je do szafy zaraz po zdjęciu, wyprostuj je i powieś na wieszaku. Pozostaw w dobrze wentylowanym miejscu – zawieś na drzwiach lub w pobliżu otwartego okna. Użyj wałka i brzytwy do ubrań. Moim zdaniem rolka jest odkupieniem, bo każda garderoba pokryta flanelą wygląda na nędzną. Z drugiej strony swetry należy od czasu do czasu traktować brzytwą lub w wersji mało marnotrawnej można użyć używanej maszynki do golenia (już trochę nudnej). Ta metoda sprawdza się dobrze na swetrach kaszmirowych. Podczas korzystania z tej tradycyjnej golarki należy uważać, aby nie dociskać jej zbyt mocno do dzianiny, co może powodować dziury. Możesz umieścić w swojej szafie specjalne torebki zapachowe lub resztki mydła, aby Twoja szafa ładnie pachniała. Zapach jest również ważny, gdy mówimy o przyjemności noszenia ubrań. Rzuć raz na zawsze brzydkie metalowe wieszaki. Po pierwsze pozostawiają wgniecenia na ubraniach, a po drugie wyglądają naprawdę nieatrakcyjnie. Polecamy wieszaki drewniane lub aksamitne. Jeżeli zastanawiasz się nad alternatywnymi metodami prasowania, jedną z nowoczesnych opcji jest użycie żelazka w płynie, które doskonale sprawdzi się nie tylko w podróży ale także podczas odświeżania ubrań.