Strych to najczęstsze miejsce utraty ciepła w domu. Dlatego upewnienie się, że poddasze jest odpowiednio ocieplone, ma kluczowe znaczenie dla reszty pomieszczeń. Słabo odizolowany strych może negatywnie wpłynąć na instalacje ogrzewania i chłodzenia. Dzieje się tak, ponieważ system HVAC będzie musiał ciężej pracować, aby utrzymać resztę domu w pożądanej temperaturze. Co za tym idzie, z pracą urządzenia w takich warunkach wiążą się znacznie wyższe rachunki za energię.
Dodatkowo słabo ocieplone poddasze powoduje pojawienie się nadmiaru wilgoci. Chociaż może to nie wydawać się dużym problemem, taki stan ostatecznie doprowadzi do większych problemów, między innymi rozwoju pleśni. Gdy grzyb zacznie rosnąć na strychu, wkrótce znacząco pogarsza się jakość powietrza w domu. Chociaż nie jest łatwo się go pozbyć, warto zdecydować się na odpowiednie środki, a następnie odpowiednią izolację poddasza.
Nieszczelna izolacja na strychu może prowadzić do poważnych problemów ze szkodnikami. W zimnych miesiącach roku gryzonie, karaluchy i pająki szukają ciepłego miejsca. Te zwierzęta notorycznie trafiają na strychy. Dzięki odpowiedniej izolacji oraz uszczelnieniu powietrznemu szkodniki nie mają możliwości przedostania się do środka, a tym samym czynienia szkód na poddaszu bądź w innych pomieszczeniach.
Najczęściej wybierane materiały do ocieplenia poddasza – podkarpackie
Rodzaj izolacji, której użyjesz na strychu, będzie zależał od tego, ile lat ma Twój dom i jaki efekt chcesz uzyskać. Jak wiadomo, kilka typowych powodów, dla których właściciele budynków decydują się wykonać izolację strychu to: zmniejszenie wydatków na energię, zapobieganie wilgoci i pleśni czy ochrona domu przed szkodnikami, ale nie tylko. Poniżej zostało przedstawionych kilka typowych materiałów do izolacji poddaszy i ich zalety.
Izolacja z pianki natryskowej sposobem na ocieplenie poddasza – podkarpackie
Izolacja z pianki natryskowej, znana również jako natryskowa pianka poliuretanowa (SPF), jest najbardziej zaawansowaną, energooszczędną opcję na rynku. Możesz wybierać między otwartymi komórkami SPF, które zapewniają wytrzymałość konstrukcyjną z paroizolacją. Istnieje również filtr SPF o zamkniętych komórkach, zwiększający trwałość budynku bez paroizolacji.
Izolacja z włókna szklanego jako metoda ocieplenia poddasza – podkarpackie
Izolacja z włókna szklanego to materiał zawierający od 25% do 50% materiałów pochodzących z recyklingu. Jego wartość R waha się od R-8 do R-38, dzięki czemu jest bardzo odporny na ciepło. Ta izolacja stanowi najbardziej opłacalne i prawdopodobnie najszybsze rozwiązanie do samodzielnego montażu.
Izolacja wdmuchiwana dobrą opcją na ocieplenie poddasza – podkarpackie
Luźne wypełnienie (lub wdmuchiwana izolacja) to wysoce przyjazna dla środowiska i energooszczędna forma. Dzięki wysokiemu procentowi zawartości materiałów pochodzących z recyklingu materiał ten zapewnia gęstą, a zarazem skuteczną barierę przed utratą ciepła. Z tego powodu ten rodzaj izolacji jest często spotykany przy ociepleniu poddasza na podkarpaciu.