Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

Obecnie kabina prysznicowa stanowi podstawę każdego gospodarstwa domowego. Wygoda jej stosowania, a przede wszystkim stosunkowo mało powierzchnia, którą zajmuje, wpływają na jej wybór. Aby jednak mogła spełniać swoje zadanie, musi być szczelna. W przeciwnym razie każdorazowe użytkowanie może skończyć się zalaną podłogą, zaciekami, a w konsekwencji nawet pleśnią. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest dobór stosownego uszczelnienia. Należy jednak pamiętać, że inne zabezpieczenie będzie do ścianek bocznych, a inne do przestrzeni między kabiną prysznicową a brodzikiem.

USZCZELKI DO KABIN PRYSZNICOWYCH

Uszczelki do kabin prysznicowych są montowane na krawędziach szyby kabiny prysznicowej. Wykonane z odpowiedniego materiału są odporne na działanie wody, środków chemicznych i grzybów. Regularne czyszczenie potrafi zapewnić im dobry wygląd przez długi okres czasu. Przed jej zakupem należy jednak zastanowić się nad pewnymi kwestiami:

– jakiej grubości jest szkoło,

– w jakim miejscu ma być zainstalowana,

– jaki kształt ma kabina prysznicowa.

Uszczelki w zależności od charakteru można podzielić na zwykłe i magnetyczne. Uszczelki zwykłe stanowią podstawowy sposób zabezpieczenia kabiny prysznicowej. Z jej pomocą zapełnia się przestrzenie między ściankami. Zazwyczaj stosowane są w pionowych i poziomych częściach prysznica. Zakładając je, ubezpieczamy boczne i dolne krawędzie. Natomiast uszczelki magnetyczne to rozbudowana wersja podstawowa. Element końcowy jest wyposażony w magnes, dzięki którym szczelnie zamyka się drzwi. Ten rodzaj uszczelek do kabin prysznicowych sprzedawany jest w parach, dlatego też nie trzeba martwić się o ich dobór. Występują w elementach ruchomych prysznica. Wysoka jakość oraz szczelne zabezpieczenie zapewnią komfort kąpieli. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się samoprzylepne uszczelki. Montuje się je bez potrzeby nasuwania na szkło. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest nietypowa grubość szkła. Dzięki ich zastosowaniu można połączyć wysoką jakość z minimalistyczną formą. Skoro już wiesz jakie są rodzaje uszczelek, pozostaje jedno pytanie: jak uszczelnić kabinę prysznicową z brodzikiem?

CZYM ZABEZPIECZYĆ BRODZIK?

Prawidłowe uszczelnienie kabiny prysznicowej nie polega tylko na zamontowaniu uszczelek na drzwiach i ściankach bocznych. Bardzo ważnym aspektem jest również odpowiednie połączenie kabiny z brodzikiem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie silikonu. Należy pamiętać, aby wybrać właściwy silikon. Na półkach sklepowych znaleźć można silikon budowlany, sanitarny, dekarski, uniwersalny, wysokotemperaturowy oraz wiele innych. Do łazienek należy wybrać wersję sanitarną. Ma ona nie tylko właściwości grzybobójcze, ale także zapobiega zatrzymywaniu się wilgoci. Wypełnia także najdrobniejsze szczeliny.

USZCZELNIANIE BRODZIKA

Kabina prysznicowa z brodzikiem ma tendencje do przeciekania. Dlatego też bardzo ważny jest właściwy montaż, który pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Zabezpieczanie należy rozpocząć od szczeliny pomiędzy brodzikiem a ścianą. Jest to miejsce, które w największym stopniu jest narażone na przeciekanie. Silikon nakładaj dokładnie i bez pośpiechu! Nie zapomnij o taśmie malarskiej aby ochronić krawędzie. Nakłada się go przy pomocy dołączonego do zestawu pistoletu. Po nałożeniu przyda się roztwór płynu do naczyń lub mydła z wodą. Przy pomocy szmatki lub gąbki wyprofiluj silikonową fugę. Jeśli proces ten przebiegł pomyślnie, fuga powinna zapewnić szczelność przez parę lat. Aplikacja silikonu jest bardzo wygodna i prosta, nawet dla osób, które z tego typu pracami nie mają do czynienia na co dzień.

Prawidłowe zabezpieczenie kabiny prysznicowej stanowi bardzo ważny aspekt wykończenia łazienki. Uszczelki zwykłe i magnetyczne służą głównie do zabezpieczenia ścianek bocznych i drzwi wejściowych. Jednak bardzo kłopotliwym miejscem jest przestrzeń między kabiną a brodzikiem. W tym wypadku należy wybrać silikon sanitarny. Prosty w użyciu, wygodny, a  jednocześnie skuteczny, zapewni Tobie bardzo dobrą ochronę przed przeciekającą wodą.