Jak wycenić wartość samochodu?

Chcąc sprzedać samochód, nieraz nie potrafimy do końca go wycenić. Wiadomo, można odwiedzić różne portale sprzedażowe w Internecie i zobaczyć, ile kosztują wystawione modele, identyczne jak nasze auto. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty, który wie, jak wycenić wartość samochodu i co dokładnie wpływa na uzyskaną wartość. Taki rzeczoznawca weźmie także pod uwagę ewentualne uszkodzenia w pojeździe lub wizualne mankamenty zarówno w kabinie, jak i na karoserii. 

Wartość samochodu – jak wycenić?

Zastanawiając się, jaką cenę powinniśmy ustalić za nasze auto, nie możemy brać pod uwagę jedynie średniej kwoty, za którą inni ludzie wystawiają podobne samochody na różnych serwisach sprzedażowych. Na to, za jaką wartość należy ogłosić do sprzedaży swój pojazd, wpływa także jego historia. Samochód będzie więcej wart, gdy posiada mniejszy przebieg kilometrów oraz w przypadku, kiedy nie brał dotychczas udziału w żadnym wypadku czy stłuczce.

Na ostateczną cenę za auto ma również duży wpływ jego stan techniczny. W przypadku, jeżeli samochód nie wymaga żadnych pilnych napraw, to jego koszt zakupu może być trochę wyższy. Wartość będzie większa także wtedy, gdy w pojeździe znajduje się dodatkowe wyposażenie, które jest rzadko spotykane w konkretnym modelu auta. Mogą to być na przykład kamera cofania lub system nawigacji, co stanowi znaczące ułatwienie dla kierowcy.  Auta, które zakupiliśmy w Polsce, są statystycznie droższe od tych zza granicy, na przykład sprowadzonych z Niemiec. Dlatego o tej kwestii również należy pamiętać, gdy ustalamy kwotę, za którą chcemy sprzedać posiadany przez nas pojazd.

W momencie, gdy będziemy chcieli sprzedać pojazd w krótkim czasie, to prawdopodobnie zajdzie konieczność opuszczenia nieco ceny, aby szybciej znalazł się potencjalny klient. Gdy nie potrafimy do końca oszacować wartości samochodu, to możemy również zajrzeć do umowy ubezpieczenia, gdzie będzie wskazana kwota, na jaką wycenił go rzeczoznawca. Jednak trzeba pamiętać, że ta wartość została określona na podstawie danych, które sami podaliśmy ubezpieczycielowi.

Pozbywając się swojego pojazdu, chcemy dostać od kupującego pieniądze będące równowartością realną ceną auta i nie stracić na finalizowanej transakcji. W przypadku, gdy samochód nie będzie się dobrze prezentował pod względem wizualnym, to prawdopodobnie uzyskana za niego kwota także będzie sporo niższa. Dlatego, gdy chcemy sprzedać auto z zyskiem, musimy je odpowiednio przygotować, aby było atrakcyjne dla oczu potencjalnego klienta, przez co zwiększamy szansę na szybką transakcję.

Czy warto dać do wyceny nasz samochód profesjonalistom?

W przypadku, gdy nie do końca wiemy, jak wycenić swój samochód, to możemy udać się do miejsca, gdzie wartość auta zostanie podana przez specjalistów zajmujących się tym na co dzień. Jednak nie warto w tym celu korzystać z pomocy komisu, ponieważ podana kwota będzie lekko zaniżona. Dzieje się tak, gdyż pracownicy w takich miejscach mają za cel zarobek, a nie oszacowanie realnej wartości pojazdu.

W poszczególnych miastach są firmy, które zajmują się tylko wyceną wartości samochodu, a nie pośredniczą w samej sprzedaży. W takim przypadku płacimy tylko za samo określenie kwoty przez tego typu fachowców. W momencie, kiedy chcemy znaleźć takie miejsce, to w wyszukiwarce internetowej warto wpisać frazę “wycena aut w Warszawie” lub inne miasto. Wtedy pokażą się firmy świadczące tego typu usługi w stolicy.

Kiedy interesuje nas wycena wartości samochodu, to możemy również skorzystać z darmowych stron w sieci. Po wpisaniu danych dotyczących naszego pojazdu, otrzymamy przybliżoną jego wartość. Jednak, aby ustalić finalną cenę za posiadane auto, dobrym pomysłem jest udanie się do profesjonalisty, który ma doświadczenie w wycenianiu.

Samemu także możemy ustalić cenę, za jaką chcemy sprzedać posiadany egzemplarz, ale należy pamiętać, że kiedy ta kwota będzie za wysoka, nastąpi problem z jego zbyciem. Dlatego, jeżeli właścicielowi auta zależy na dokładnym wycenieniu jego wartości, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.