Jakie korzyści daje usługa notariusza?

Notariusz, dawniej zwany rejentem, to prawnik upoważniony przez ministra sprawiedliwości do przygotowywania aktów notarialnych. Dokumenty sporządzone przez notariusza mają charakter urzędowy. Jeśli zastanawiasz się, kiedy udać się do notariusza i jakie korzyści daje skorzystanie z usług tego specjalisty, to kontynuuj czytanie.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to osoba mianowana przez rząd państwa do wykonywania czynności mających znaczenie prawne. Pełnomocnictwo notarialne jest niezbędne przede wszystkim przy przygotowywaniu umów dotyczących zmian praw własności nieruchomości. Notariusz odgrywa bardzo istotną rolę w czasie dopełniana kwestii formalnych związanych m.in. z kupnem lub sprzedażą domu. Do głównych zadań tego specjalisty należy sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia i aktów notarialnych, spisywanie protokołów, sporządzanie protestów weksli i czeków oraz przyjmowanie na przechowanie papierów wartościowych, pieniędzy, dokumentów i danych znajdujących się na nośnikach danych. Notariusz zajmuje się także przygotowywaniem poświadczeń, sporządzaniem projektów aktów oraz składaniem wniosków o wpis w księdze wieczystej. Należy mieć na uwadze, że za wykonane czynności notariusz pobiera taksę notarialną, a w niektórych przypadkach również podatki, które następnie są odprowadzane na rzecz Skarbu Państwa i samorządów.

Jak wybrać dobrego notariusza?

Na rynku działa bardzo wielu notariuszy. Zatem, jak wybrać tego najlepszego? Na początku należy sprawdzić doświadczenie poszczególnych specjalistów. Najlepiej postawić na profesjonalistę, który pracuje w branży od lat i zrealizował wiele usług. Ponadto warto zwrócić uwagę na opinie o danym notariuszu. Poczytaj rekomendacje w Internecie, a dodatkowo zapytaj bliskich i znajomych, czy mieli styczność z danym specjalistą, a jeśli tak, to jak oceniają jego pracę. Pamiętaj, że istotne jest również podejście notariusza do klientów. Profesjonalista powinien wyróżniać się komunikatywnością, uczciwością, terminowością i dokładnością. Bardzo ważne, aby potrafił on przekazywać wiedzę w sposób zrozumiały. Istotne również, żeby umiał przetłumaczyć zawiłe przepisy prawne na prosty język. Dobry notariusz powinien przekazać klientom informacje, w jaki sposób postępować podczas prowadzenia sprawy, a także jakie dokumenty dostarczyć, aby dopilnować wszelkich formalności.

Podczas wyboru notariusza zapoznaj się także ze szczegółami jego oferty. Sprawdź, jakie opłaty pobiera i co gwarantuje w ramach usług.

Zatem, jaki specjalista sprawdzi się najlepiej? Doświadczony, wykwalifikowany notariusz – Zabrze!

Usługi notarialne – cennik

Ile kosztuje notariusz w Zabrzu? Niestety nie można wskazać konkretnych kwot, ponieważ ceny usług notarialnych zależą od różnorodnych czynników, m.in. liczby sporządzanych dokumentów, stopnia skomplikowania i tematyki sprawy oraz czasu poświęconego na przygotowania formalności. Aby uzyskać informacje o kosztach danych usług, należy skontaktować się z notariuszem i poprosić o wstępną wycenę.