Laptop to wciąż jedno z tych urządzeń, bez którego nie można się obejść w pracy, a niekiedy również w domu. Za nowy, przenośny komputer wciąż trzeba sporo zapłacić. Dla tych, którzy nie chcą lub których nie stać na najnowsze modele, mogą wziąć pod uwagę laptopy poleasingowe. Taki zakup ma swoje plusy, chociaż nie jest też pozbawiony wad. Czy model poleasingowy to dobry wybór?
Laptopy poleasingowe, czy warto kupić?
Jak już zostało wspomniane we wstępie – jeśli szukasz w miarę niedrogiego laptopa, ten poleasingowy na pewno sprosta Twoim wymaganiom finansowym. Jednak pewnie z własnego doświadczenia wiesz, że niższa cena jest skorelowana z gorszą jakością. W przypadku poleasingowych laptopów ta reguła może się sprawdzać, ale nie musi.
Warto zapoznać się z opisem wybranego modelu laptopa, którego wcześniej firma wzięła w leasing. Najlepiej jednak skontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą, by dowiedzieć się, jakie są słabe i mocne strony takiego używanego laptopa. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż kupowanie co kilka dni innego modelu i odsyłanie sprzedawcy laptopa z powrotem. Niepotrzebnie traci się swój czas, zanieczyszcza środowisko i płaci za przesyłki zwrotne.
Niewątpliwą zaletą byłych, firmowych laptopów jest to, że są o klasę lepsze od tych przeznaczonych dla przeciętnego konsumenta. Biznesowe laptopy mają nierzadko specjalnie wykonane podzespoły. Dlatego też pracuje się na nich znacznie wydajniej, nawet przy wielu uruchomionych programach i włączonych procesach.
Taki laptop „pochodzi” jeszcze bez naprawy co najmniej kilka lat. Pod warunkiem, że firma, która z niego korzystała, nie wykorzystała w pełni jego „wydolności”. Najczęściej jednak można wziąć laptop w leasing na rok lub dwa lata. Jest to zatem czas, w którym tak naprawdę nie sposób zepsuć przenośnego komputera klasy biznes.
Laptop poleasingowy – jakie są jego minusy?
Poleasingowe laptopy mają to do siebie, że jednak niektóre elementy podczas eksploatacji mogły się zużyć. Trzeba liczyć się z tym, że są to nierzadko kosztowne dodatki, takie jak bateria czy karta graficzna. Przed zakupem najlepiej dopytać, jakie elementy warto by było dokupić, by wszystko w laptopie działało, jak należy.
Laptopy poleasingowe czy warto kupić – by odpowiedzieć na to pytanie, zwróć uwagę na model takiego komputera. Może się okazać, że w tej chwili byłbyś z danego używanego laptopa bardzo zadowolony, ale już po pół roku mogłoby być inaczej.
Wystarczy tylko, że komputer ten przestałby działać, a co najgorsze, że nie można do niego dokupić oryginalnych części zamiennych. Chcąc uchronić się przed taką ewentualnością, zawsze sprawdzaj nie tylko producenta, ale również konkretny model laptopa. Najlepiej wejdź na oficjalną stronę producenta i dowiedz się, czy firma wciąż wytwarza przenośny komputer, który chciałbyś kupić.
Inną poważną wadą poleasingowych komputerów przenośnych jest to, że mogą mieć albo zużyty, albo porysowany ekran monitora. Wymiana będzie zazwyczaj nie tylko kosztowna, ale niekiedy wręcz niemożliwa. Szczególnie w tych modelach, gdzie laptop składa się z jednej części, a nie z dwóch, które łączy się w jedną.
Ważną dla Ciebie kwestią może być sam wygląd laptopów poleasingowych. Technologia przez kilka lat nie poszła za bardzo do przodu, jeśli chodzi o laptopy. Niemniej zmieniła się ich grubość, a także wielkość monitorów.
Starsze laptopy przy nowszych prezentują się zatem dość topornie i są znacznie cięższe. Jeżeli taki szczegół ma dla Ciebie znaczenie, może warto się jeszcze zastanowić nad zamówieniem. Laptopy poleasingowe, czy warto – nie łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ale jest to opcja, jaką warto wziąć pod uwagę.
Kupować laptop poleasingowy czy nie?
Jeśli trafisz na laptop poleasingowy, za który miałbyś kilka modeli ze średniej półki, jest to niewątpliwie okazja. Biznesowe, używane komputery są nie tylko lepsze pod względem technologicznym, ale też mają najbardziej zaawansowane oprogramowanie. Nie musisz więc wydawać majątku, by dostosować taki laptop do swoich indywidualnych potrzeb.
Zakup przez Internet jest zawsze swego rodzaju loterią, bo nigdy nie wiesz, co tak naprawdę kupujesz. Niemniej jako konsument masz prawo skorzystać z odstąpienia od zakupu bez podania przyczyny, a sprzedawca jest zobowiązany przyjąć laptop i zwrócić Ci wpłaconą kwotę. Nie jest to zatem zakup obarczony wysokim ryzykiem, poza sytuacją, że kupujesz używany laptop od sprzedawcy, o którym niewiele wiesz.