Z jakiego materiału wybrać meble kuchenne?

Aby meble kuchenne były jak najbardziej praktyczne, powinny być wykonane z trwałych i trwałych materiałów. Stan kuchni bywa różny. Wilgotność lub częste wahania temperatury mogą niekorzystnie wpłynąć na stan naszych szaf. Jaka płyta jest używana do szafek kuchennych i która płyta jest najtrwalsza?

Meble kuchenne — Wrocław

Najpopularniejszym rodzajem mebli w Polsce są meble z litego drewna, ponieważ są najszlachetniejsze. Najczęściej stosowane są tradycyjne dąb i buk, a także czereśnia, jesion, olcha, brzoza i jawor. Zaletą mebli z litego drewna jest to, że można je łatwo aktualizować, robiąc na nich ozdobne noże, nadając im ciekawy kształt. Można również zastosować celowe techniki starzenia. Tańsze drewno – sosna, olcha lub świerk – może być barwione i upodabniane do droższego drewna.

Drewno możemy barwić w dowolny sposób. Jest surowcem naturalnym. Minusem tego typu mebli może być to, że są one stosunkowo drogie, a większość rodzajów drewna powinna być regularnie konserwowana i odnawiana. Pękają i wypaczają się pod wpływem wilgoci. Obróbka powierzchni drewna może spowolnić ten proces, ale nie wyeliminuje go całkowicie. Należy zainwestować w dobrej jakości meble kuchenne (Wrocław). Ceny oczywiście będą się różnić w zależności od wybranego materiału oraz producenta.

Meble kuchenne z płyt laminowanych

Meble kuchenne laminowane wykonane są z płyty wiórowej lub prasowanego papieru połączonego z płytą MDF. Podłoże to pokryte jest gładkim i jednolitym laminatem. Krawędzie są zawsze szczelnie zabezpieczone taśmą PVC, aby chronić podłoże pod laminatem przed wilgocią i ciepłem, które mogłyby go osłabić i spowodować uszkodzenia. Gdy tylko zauważysz, że taśma się odkleiła, wyczyść powierzchnię alkoholem, dokładnie osusz gorącym powietrzem (np. suszarką) i nałóż ponownie. Choć największą zaletą mebli kuchennych z laminatu wydaje się być przystępna cena, mają one również istotne zalety pod względem funkcjonalności i trwałości. Użytkownicy wolą laminowane panele frontowe, aby były odporne na czynniki zewnętrzne typowe dla wnętrz kuchennych, a mianowicie wilgoć, parę, częste czyszczenie i zmiany temperatury. Ważne jest również, aby laminat nie blakł pod wpływem promieni słonecznych. Odpowiednio umyte meble laminowane zapewnią wieloletnią trwałość.

Meble kuchenne z MDF

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się meble kuchenne wykonane z płyt MDF o powierzchniach lakierowanych. W większości przypadków ekologiczny lakier na bazie wody, np. poliuretan, natryskiwany jest w dwóch lub trzech warstwach jako warstwa wierzchnia. Tworzą wykończenia matowe, półmatowe lub z połyskiem w kolorach wybranych z setek palet kolorów RAL, ICA lub NCS. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uzyskać front kuchenny w określonym kolorze.

Osoby, które stoją przed wyborem frontu kuchni, często zastanawiają się, jaki rodzaj mebli kuchennych byłby lepszy – malowany czy foliowany. To ostatnie jest dobrą opcją, jeśli pozwala na to budżet. Czemu? Wśród zalet tego typu paneli drzwiowych meblowych jest również opcja drzwi gładkich, jak również frezowanych lub z klamką krawędziową. Zaletami są również odporność na wysoką temperaturę i łatwe czyszczenie – wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Oferowane przez lokalne firmy mebli kuchennych we Wrocławiu ceny mogą być różne w zależności od użytych materiałów i dodatków.