Jak prać koszulki z sitodrukiem?

Sitodruk to niezawodna technika druku wykorzystywana przy nadrukach na wielu powierzchniach. Jest stosowana przy wydruku plakatów, płyt CD czy wszelkiego rodzaju akcydensów, poprzez sitodruk na koszulkach oraz innych tekstyliach, aż po różne formy wykorzystania sitodruku w działalności artystycznej wielu twórców. Specyfika jego wykonania sprawia, że jest on bardziej opłacalny w przypadku większych nakładów. Spowodowane jest to procesem powstawania nadruku w technice sitodruku, który wymaga wykonania klisz. Klisze służą do naświetlania sit, czego efektem jest powstanie gotowej matrycy, poprzez którą farba transferowana jest na koszulki lub inne powierzchnie. Każdy kolor wykorzystany w projekcie nadruku to osobne sito. W przypadku innych metod, takich jak sublimacja czy folia Flex, wykonuje się konkretną ilość nadruków (nawet od jednej sztuki). Natomiast wykonanie sitodruku na jedynie dwóch koszulkach jest zwyczajnie nie opłacalne – koszty produkcji matryc są takie same w przypadku dwóch i dwudziestu koszulkach.

Sitodruk na koszulkach oraz innych tekstyliach

Sitodruk jako jedna z metod znakowania tekstyliów słynie ze swojej trwałości. Odporny na intensywną eksploatację i częste pranie stanowi doskonały wybór przy zamawianiu znakowanej odzieży roboczej dla pracowników zakładów i fabryk.

Sitodruk na koszulkach najczęściej możemy znaleźć również w przypadku różnego rodzaju akcji reklamowych czy promocyjnych. Sitodruk pozwala uzyskać żywe i trwałe kolory nadruku, a poprzez to świetne odwzorowuje projekty.

Dbanie o koszulki z sitodrukiem nie jest skomplikowane. Przede wszystkim należy prać tekstylia zgodnie z zaleceniami, a sama aplikacja wykonana w technice sitodruku na długo pozostanie w nienaruszonym stanie. Warto zwrócić uwagę na staranny wybór odzieży – dobra jakość materiałów uchroni sitodruk przed utratą swoich walorów i właściwości.

Pranie koszulki z sitodrukiem

Jak zatem prać koszulki z nadrukiem? Musisz pamiętać, że stosowanie wybielaczy, odplamiaczy czy innych silnych detergentów nie jest wskazane. Bardzo łatwo można w ten sposób uszkodzić aplikacje.

Temperatura prania z kolei nie powinna przekraczać 40 stopni. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze nie tylko może zniszczyć samą znakowaną odzież, ale także może doprowadzić do kruszenia bądź oderwania się nadruku od powierzchni.

Przed włożeniem koszulki do pralki należy odwrócić ją na lewą stronę, co ograniczy pojawienie się wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Dalsze pielęgnowanie i dbanie o koszulki z sitodrukiem powinno ograniczyć się jedynie do wysuszenia.

Jak prać białe koszulki z nadrukiem?

Nie różni się to znacząco od znakowanej odzieży kolorowej. W przypadku sitodruku (oraz większości technik druku na tekstyliach) nie trzeba obawiać się przykrych niespodzianek w praniu. Odpowiednio przygotowany i utrwalony nadruk nie zafarbuje tkanin, nawet tych białych. Wszystkie powszechnie stosowane techniki znakowania odzieży wymagają utrwalenia/wysuszenia w wysokiej temperaturze, co zabezpiecza kolory nadruku przed ich rozpuszczeniem się w wodzie.

Dbanie o ubrania z nadrukiem

Suszenie w suszarce bębnowej nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ponownie wiąże się z narażeniem znakowanej odzieży na wysokie temperatury. Prasowanie koszulki z sitodrukiem jest zdecydowanie niewskazana. Jeżeli uważasz, że koszulka koniecznie wymaga żelazka, odwróć ją najpierw na lewą stronę. Używaj możliwie jak najniższej temperatury oraz unikaj prasowania samego nadruku – możesz nie tylko zniszczyć koszulkę, ale także deskę do prasowania oraz samo żelazko!

Użycie dobrej jakości tekstyliów sprawi, że odzież nie będzie wymagała skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a tym samym uchronisz nadruk przed ich negatywnymi wpływami. Powyższe zasady odnoszą się nie tylko do nadruku sitodrukiem na koszulkach, ale także do pozostałych technik znakowania odzieży.

Sitodruk nie sprawia większych problemów w pielęgnacji, a dbanie o koszulki z sitodrukiem wymaga jedynie przestrzegania paru prostych zasad, by na długo cieszyć się estetycznym nadrukiem. To zdecydowanie jedna z najlepszych metod znakowania odzieży.