Jak prawidłowo zrobić wentylację w domu?

Budowa nowego domu jest nie lada wyzwaniem dla większości inwestorów, jednak nie należy zapominać o właścicielach starszych domów, którzy zdecydowali się na generalny remont, a także jak najlepsze zmodernizowanie budynku. W obu przypadkach bardzo ważną sprawą jest prawidłowe zrobienie wentylacji, jednakże w starszych budowlach może być to cięższym zadaniem. Stare domy były źle izolowane i miały za mało kanałów wentylacyjnych. Brak wentylacji przyczyniał się do powstawania pleśni, która – jak dobrze wiadomo, szkodzi zdrowiu, a także sprzyja niszczeniu się budynkowi.

Jak prawidłowo zrobić wentylację w domu – wentylacja Gdańsk

Warto pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowana wentylacja będzie mogła działać niepoprawnie, jeżeli podczas jej montażu zajdą jakieś błędy. Dlatego, aby wentylacja w domu spełniała oczekiwania, czy to ta grawitacyjna, czy mechaniczna, musi zostać poprawnie zrobiona, dlatego warto przypilnować wszystkich, którzy angażują się w jej tworzenie, aby nie popełniali żadnych błędów.

Tak naprawdę tylko świadomość wymagań, jakie należy spełnić już na etapie projektu wentylacji, a także w czasie jego realizacji, a następnie eksploatacji wybranego systemu wentylacji domu, pozwoli zaoszczędzić na zbędnych problemach. Należy pamiętać o kilku ważnych sprawach, które trzeba przypilnować, aby otrzymać oczekiwany efekt i cieszyć się świeżym powietrzem w swoim domu.

Kiedy prawidłowo będzie działała wentylacja grawitacyjna

  • długość kanałów wentylacyjnych mierzona od kratki w obsługiwanym pomieszczeniu, do wylotu nad dachem, musi wynosić minimum 3 metry,
  • wszystkie kominy muszą być wyprowadzone ponad połać dachową zgodnie z dotyczącą ich normą,
  • kanały wywiewne muszą być w kuchni, toalecie, łazience, pomieszczeniach, w których nie ma okien, a także w pokojach na górnej kondygnacji domów dwukondygnacyjnych,
  • przepływ powietrza między pomieszczeniami musi być możliwy, kiedy drzwi są zamknięte,
  • do wszystkich pokoi musi zostać zapewniony nawiew powietrza zewnętrznego poprzez nawiewniki, które montuje się w oknach, drzwiach balkonowych i/lub w ścianach zewnętrznych. Ważne jest, aby łączna ilość powietrza doprowadzanego, była równa ilości powietrza, które jest usuwane kanałami.

Jak prawidłowo powinna działać wentylacja mechaniczna

  • drzwi między pomieszczeniami w domu muszą zapewniać swobodny przepływ powietrza, także, wtedy kiedy są zamknięte,
  • wszystkie przewody przechodzące przez pomieszczenia chłodne muszą być zaizolowane termicznie,
  • wyciąg powietrza, które zostaje usuwane z budynku należy zapewnić w kuchni, łazience, toalecie, a także w pomieszczeniach bez okien,
  • przewody instalacji wentylacyjnej powinny być wytworzone z odpornych na uszkodzenia mechaniczne, szczelnych i trwałych rur sztywnych. Należy je zamontować i zabezpieczyć tak, aby nie przenosiły drgań instalacji na konstrukcję budynku.

Wentylacja – jak prawidłowo zrobić

Aby wentylacja była prawidłowo wykonana, najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego zadania fachowców, dla których codziennością jest wentylacja. Gdańsk jest miastem, w którym rośnie zapotrzebowanie na dobrze wykonaną wentylację, ponieważ coraz więcej mieszkańców się na nią się decyduje. Specjaliści zajmą się tym lepiej i szybciej wykonają zadanie.