Jak używać pasów transportowych?

Pasy transportowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego samochodu dostawczego, ciężarówki czy lawety. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie trzeba coś przewieźć. Dostarczenie towaru w nienaruszonym stanie to priorytet dla wszystkich zajmujących się świadczeniem usług transportowych, dlatego zabezpieczenie towaru na czas transportu jest niezmiernie ważne. W tym artykule odpowiemy na pytania jak działa pas transportowy, jak założyć pas transportowy, jak używać pasów transportowych oraz gdzie kupić pasy transportowe.

Jak działa pas transportowy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak działa pas transportowy, najlepiej zacząć od jego budowy. Każdy pas transportowy składa się z 2 części:

  • krótkiej – mechanizm dźwigni z zapadką z krótkim odcinkiem pasa zakończonym hakiem;
  • długiej – pas zakończony hakiem.

Pasy różnią się długością oraz wytrzymałością. W zależności od wielkości i wagi ładunków, jakie będą najczęściej przewożone należy wybrać pasy o odpowiednich parametrach. Do wyboru mamy 7 rodzajów pasów transportowych o obciążeniu poniżej 1 tony, aż do obciążenia do 10 ton. W każdej grupie wagowej pasy mają różne długości od 2 m do nawet 14 m. Szeroki wybór pasów transportowych można znaleźć na agri-truck.pl.

Zasada działania pasów transportowych jest dość prosta: Poprzez naciągnięcie pasa lub pasów i zamocowanie ich do ramy, lub zaczepów unieruchamiany jest towar na samochodzie. Taśmę z długiego pasa należy przełożyć nad ładunkiem pilnując, aby się nie skręciła, ponieważ skręconego pasa nie da się dobrze naciągnąć, za pomocą haków mocujemy obie części pasa transportowego do ramy lub zaczepów i łączymy pasy wprowadzając końcówkę taśmy od spodu do bębna znajdującego się przy dźwigni. Za pomocą dźwigni napinamy pas w bębnie, zamykamy napinacz, a luźny pas zwijamy pod spód, aby nie przeszkadzał. Przy rozładunku wystarczy pociągnąć zapadkę w kierunku rączki oraz otworzyć ramię dźwigni.

Jak używać pasów transportowych?

Pasów transportowych należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Służą one jedynie do mocowania ładunku na czas jego transportu. Nie należy używać ich do podnoszenia lub przenoszenia ładunku. Pasy transportowe muszą mieć czytelne etykiety, aby użytkownik miał pewność, że używany pas przeznaczonych jest do danej wielkości i wagi towaru. Nie należy również korzystać z pasów naciętych, postrzępionych lub w inny sposób uszkodzonych, ponieważ zwiększa się ryzyko rozerwania takiego pasa w czasie transportu co może doprowadzić do uszkodzenia ładunku, a nawet spowodować wypadek drogowy. 

Mocując ładunek na samochodzie, naczepie lub przyczepie należy zabezpieczyć narożniki ładunku oraz inne odstające elementy ładunku przed uszkodzeniem ładunku, lub pasa w czasie napinania pasów transportowych. Służą do tego specjalne ochraniacze do pasów transportowych, na agri-truck.pl można znaleźć różnego rodzaju ochraniacze pasów transportowych.

Do transportu samochodów i innych pojazdów na lawetach służą specjalne pasy transportowe posiadające dodatkowy hak mocujący na długiej taśmie służący do dwupunktowego mocowania koła pojazdu do lawety oraz inaczej wyprofilowane haki niż w tradycyjnych pasach transportowych, aby ułatwić unieruchomienie pojazdu na lawecie.

Pasy transportowe należy napinać wyłącznie ręcznie. Nie wolno stosować do tego celu rur ani innych przedłużek, ponieważ na bęben będzie oddziaływać wtedy za duża siła, która może doprowadzić do uszkodzenia klamry i będzie trzeba wymienić całą krótką część pasa transportowego.

Gdzie kupić pasy transportowe?

Pasy transportowe można kupić w sklepach z częściami samochodowymi, na dobrze wyposażonej stacji benzynowej, a nawet w punktach serwisowych i gastronomicznych znajdujących się na parkingach dla samochodów ciężarowych. Jednak kupując pasy transportowe w tych miejscach nie zawsze mamy możliwość sprawdzić, czy pasy spełniają najwyższe wymogi i normy oraz w jakim kraju zostały wyprodukowane. Można również kupić pasy transportowe w agri-truck.pl, wtedy mamy pewność, że produkt, który wybieramy spełnia wszystkie wymogi i normy, a polski producent gwarantuje wysoką jakość, dzięki czemu pasy będą służyć bardzo długo.