Jak zagospodarować mały salon?

Pokój dzienny to przestrzeń współdzielona przez wszystkich domowników, która w praktyce ma pełnić wiele funkcji. Czasem jednak pomieszczenie, które chcielibyśmy zagospodarować pod pokój dzienny, nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów. Tak naprawdę, w praktyce można zastosować wiele ciekawych rozwiązań, które nawet z małego pomieszczenia będą w stanie zrobić bardzo przyjemną i funkcjonalną przestrzeń. 

Mały salon – w jaki sposób optycznie go powiększyć? 

Mały salon to nie problem jeśli ma się wyobraźnię. Już na etapie wykończenia wnętrza warto zastosować kilka zabiegów, które optycznie powiększą posiadaną przestrzeń. Z pewnością warto wybierać jasne i stonowane kolory ścian, bardzo dobrze sprawdzi się też ponadczasowa biel. Warto także rozważyć umieszczenie na jednej ze ścian dekoracji w postaci paneli pcv, desek drewnianych czy drewnianych lameli. Układane w poziomie sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się szersze, a układane w pionie sprawi, że będzie wydawało się wyższe, niż jest w rzeczywistości. 

Narożnik – jeden z podstawowych mebli w każdym salonie

W salonie zapewne chcielibyśmy zaaranżować sobie miejsce do wypoczywania, a także do wspólnego jedzenia posiłków i przyjmowania gości. Te dwie podstawowe kwestie wymagają oczywiście odpowiednich mebli. Jeśli chodzi o kanapę, doskonałym rozwiązaniem będzie narożnik do małego salonu. To mebel, który również powinien być utrzymany w jasnej i stonowanej kolorystyce. Narożniki często posiadają dodatkową funkcję rozkładania, co przydaje się w momencie, gdy chcielibyśmy przenocować gości. Wiele modeli narożników posiada też chowane puchy oraz dodatkowe elementy, które można rozłożyć w razie potrzeby. To właśnie idealny model mebla, który sprawdzi się na małej przestrzeni – kiedy dany element nie jest potrzebny, to po prostu go chowamy. 

Narożnik do małego salonu może posiadać miękkie poduchy, które sprawią, że będzie się prezentował bardziej przytulnie. Jeśli jednak już posiadamy mebel tego typu – zawsze możemy zastanowić się nad tym, jak obić narożnik, aby lepiej pasował do posiadanej przez nas przestrzeni. Nowe obicie starej kanapy może dla nas wykonać tapicer. Jeśli jednak czujemy się na siłach – możemy też spróbować zrobić to samodzielnie.

 

Jak obić narożnik, aby idealnie pasował do niewielkiej przestrzeni?

Potrzebne będą odpowiednie narzędzia, a więc zszywacz, sztyfciarka, zszywki, nici oraz akcesoria krawieckie, takie jak chociażby ostre nożyczki. Oczywiście trzeba będzie też dobrze wymierzyć mebel, tak aby zamówić odpowiednią do tego celu tkaninę. Warto pamiętać o tym, że standardową szerokością materiałów tapicerskich jest wielkość około 150-160 cm. W zależności od producenta, tkaninę można kupować co 10 cm, 50 cm lub co 1 m. Wybierając tkaninę, można zdecydować się na materiały o różnej gramaturze – im większa gramatura tym tkanina jest grubsza i odporniejsza na uszkodzenia. Jeśli posiadamy w domu zwierzaki lubiące drapać kanapę pazurami- unikajmy tkanin o wyraźnym, sznurkowym splocie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą też tkaniny plamoodporne, które można stosunkowo szybko i łatwo wyczyścić. Do małego salonu sprawdzą się chociażby jakże modne szarości lub też beże. 

Jakie patenty wnętrzarskie jeszcze warto zastosować? 

Mając już kanapę dobrze od razu pomyśleć o odpowiednim stole. I tutaj bardzo dobrym patentem jest stół rozkładany. Na co dzień nie trzeba się o niego potykać, składając go tak, aby faktycznie nie zabierał zbyt wiele miejsca. Kiedy jednak spotkamy się całą rodziną na wspólny posiłek lub kiedy oczekujemy gości – szybko i sprawnie możemy go rozłożyć, aby zyskać pożądaną ilość miejsc. 

Kolejnym ciekawym patentem jest zamawianie mebli na wymiar, co szczególnie sprawdzi się w pomieszczeniach małych i nieustawnych, gdzie ciężko jest kupić odpowiednie meble gotowe. Wykonując meble na wymiar możemy maksymalnie, wykorzystać posiadaną przestrzeń, a także możemy w pełni dostosować funkcjonalność takiego mebla do własnych oczekiwań. Możemy określić styl takiego mebla i idealnie dopasować go do pozostałych elementów wyposażenia.