Na co zwrócić uwagę wybierając geodetę?

Planując budowę domu lub inne prace związane z geodezją należy wybrać odpowiedniego specjalistę, który będzie świadczył usługi z zakresu geodezji. Wybierając taką firmę powinniśmy skupić się na posiadaniu wszelkiej niezbędnej wiedzy i autorytetu. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze firmy geodezyjnej? Co jest ważne – a co nie? Czy warto kierować się tylko ceną?

Zwróć uwagę na uprawnienia firmy geodezyjnej

Geodeci zawodowi powinni posiadać kwalifikacje z zakresu geodezji i kartografii. Po zdaniu egzaminu uzyskuje tytuł zawodowy geodety dyplomowanego, niezbędny do wykonywania zawodu w zakresie geodezji i kartografii. Należy zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas firma geodezyjna zatrudnia co najmniej jednego upoważnionego geodetę. Uprawnienia podzielone są na kilka zakresów – jeśli interesuje nas zakup działki i budowa domu, powinniśmy poszukać geodety, który posiada uprawnienia do wykonywania typowych prac geodezyjnych, czyli w zakresach 1. i 2. Pamiętaj, że wiążące są dokumenty sporządzone przez uprawnionego egzaminatora.

Sprawdź doświadczenie geodety

Ważne jest również doświadczenie. Dobrze jest wybrać geodetę, który jest na rynku od jakiegoś czasu. Wybierając geodetę warto również zapytać znajomych i sąsiadów o opinie na temat poszczególnych ekspertów. Budując dom zależy nam na sprawnym przebiegu harmonogramu prac, dlatego, zanim wybierzemy odpowiedniego geodetę powinniśmy też zebrać informacje na temat terminowości oraz jakości wykonywanych usług. 

Odpowiednie zaplecze techniczne firmy geodezyjnej

Przy wyborze firmy geodezyjnej należy również zwrócić uwagę na jej zaplecze techniczne. Profesjonalne i dokładne usługi pomiarowe są praktycznie niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Dlatego wybierając taką firmę, zwróć uwagę na to, czy dysponuje ona nowoczesnym sprzętem, który pozwoli Ci zapewnić obsługę na najwyższym poziomie. Firmy geodezyjne mogą oferować takie usługi, jak mapy projektowe, podziały nieruchomości, pomiary inwentaryzacyjne, pomiary elewacji budynków i inne. Szukając geodety w Pruszkowie warto zapoznać się z opiniami i porównać oferty. 

Kolejnym ważnym pytaniem jest to, czy geodeta zna teren, na którym będzie pracował. Jeśli szukamy firmy zajmującej się geodezją w Pruszkowie dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z profesjonalistami, którzy mieszkają w pobliżu. Lokalni geodeci są bardzo świadomi otaczającego ich terenu, więc możemy być pewni, że wykonają zadanie szybko i bezbłędnie.

Cena i zakres usług geodezyjnych

Zazwyczaj każde zlecenie geodezyjne wyceniane jest indywidualnie, dlatego przed wyborem konkretnego specjalisty warto współpracować z kilkoma ekspertami w celu wyceny konkretnego zakresu pracy, porównania i ustalenia najlepszego rozwiązania spełniającego nasze oczekiwania. Dobrym rozwiązaniem jest negocjowanie ceny wszystkich usług geodezyjnych. Niestety musimy liczyć się z różnymi cenami usług geodezyjnych w zależności od regionu. Inną cenę zaoferuje nam geodeta w Pruszkowie, a inną w Sosnowcu, czy Kaliszu.