Ogrzewanie gazowe to obecnie jedno z częściej wybieranych źródeł ciepła w domach. Gaz uważany jest za źródło czyste, wydajne i bezpieczne. Przed instalacją kotłów gazowych należy dokładnie obliczyć moc urządzenia, w przeciwnym wypadku instalacja może nie być wydajna, co wpłynie na koszty. Z artykułu dowiesz się, jaki kocioł gazowy wybrać do swojego domu oraz poznasz sposób obliczania mocy kotła.
Moc kotła, czyli jaki kocioł gazowy do domu?
Obliczenie mocy kotła, który sprawdzi się w danym miejscu, wcale nie jest proste. Podczas obliczeń bierze się pod uwagę ilość odbiorników ciepła — grzejniki, ogrzewanie podłogowe oraz podgrzewanie wody. To, na jaki kocioł gazowy powinieneś się zdecydować, zależy też od izolacji budynku oraz od metrażu ogrzewanych pomieszczeń. Nowe budynki zwykle mają bardzo dobrą izolację, co zmniejsza straty ciepła. Starsze budynki bez izolacji lub z częściową izolacją wymagają sprawniejszych kotłów gazowych. Jeśli kocioł gazowy ma podgrzewać również wodę — powinieneś uwzględnić to podczas wyboru mocy instalacji gazowej.
Na wielkość kotła wpływa też ilość okien, ich izolacja oraz kubatura pomieszczeń do ogrzania. Błędnie dobrana instalacja może być nieekonomiczna, nie mieć odpowiedniej wydajności, dlatego lepiej skonsultować się ze specjalistami. Moc kotła może obliczyć hydraulik lub osoba zajmująca się instalacjami gazowymi. Handlowiec doradzający, jaki kocioł gazowy do domu wybrać, zwykle bierze pod uwagę wszystkie parametry, które wpływają na wielkość kotła:
- materiały, z których powstał budynek,
- rodzaj i ilość okien w budynku,
- kubatura budynku,
- rodzaj i grubość izolacji,
- ilość i rodzaj odbiorników ciepła,
- konieczność podgrzewania wody,
- wielkość rodziny.
Rodzaje kotłów — jak dobrać kocioł gazowy?
Nowoczesne kotły posiadają szereg udogodnień, które poprawiają ich wydajność, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania budynku lub wody. Niektóre piece gazowe posiadają ciekawe oprogramowanie, które umożliwia wydajne podgrzewanie wody. Oznacza to, że podgrzewanie wody do kąpieli jest priorytetem. W momencie korzystania z ciepłej wody cała energia zostaje przekierowana na ogrzewanie wody. Wyróżnia się również kotły dwufunkcyjne i jednofunkcyjne ze specjalnymi zasobnikami dla ciepłej wody. Dwufunkcyjny kocioł może równocześnie ogrzewać budynek oraz wodę w zasobniku.
Kotły kondensacyjne to bardzo często wybierane urządzenia grzewcze. Duży wybór wysokiej klasy kotłów znajdziesz na stronie https://vaillant-lodz.pl/oferta/urzadzenia-gazowe/. Producent kotłów kondensacyjnych gwarantuje wysoką jakość oraz wydajność ogrzewania. Kompaktowe kotły przeznaczone są do ogrzewania klasycznego (grzejniki) oraz podłogowego. Niektóre modele posiadają dodatkowy zasobnik wody o sporej pojemności, nawet do 200 l. Takie rozwiązanie pozwala wydajnie pogrzać wodę do kąpieli dla wieloosobowej rodziny. Technika kondensacji pary wodnej pozwala na lepsze wykorzystanie powstałej energii. Mniejsze straty ciepła i jego powrót dodatkowo ogrzewają wodę. Dzięki temu udaje się zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 1/3.
Jeszcze nowocześniejsze kotły gazowe
Warto również zaznaczyć, że nowoczesne kotły gazowe to urządzenia niewielkie, bardzo estetyczne i bezpieczne. Można montować je w domu, nie zajmują wiele miejsce i są praktycznie bezobsługowe. Decydując się na kocioł gazowy, stawia się na czyste powietrze, brak uciążliwych spalin. Kotły gazowe wysokiej klasy są bardzo wydajne, pozwalają obniżyć koszty ogrzewania. Jeśli dalej zastanawiasz się, jaki kocioł gazowy wybrać do swojego domu, poznaj nowoczesne kotły, które mogą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Specjalne przyłączenia dają możliwość inwestorowi korzystać z paneli słonecznych, rekuperacji, pompy ciepła oraz innych instalacji grzewczych. To rozwiązanie pomaga ograniczyć koszty ogrzewania nawet zimą. Innowacyjne systemy pozwalają na zdalne sterowanie kotłem za pomocą aplikacji w telefonie. To wygodny sposób na oszczędność oraz na uzyskanie komfortowej temperatury przed powrotem do domu.