Haft diamentowy zwany również mozaiką to stosunkowo nowa technika rękodzieła. Łączy w sobie pewne elementy haftu krzyżykowego i malowania po numerach. Rozpoczynając przygodę z tego rodzaju rękodziełem, nie musisz się martwić, że ukłujesz się igłą, jak to może się zdarzyć w przypadku tradycyjnego haftowania. Nie pobrudzisz się także farbami, co stanowi dość częstą sytuację podczas malowania po numerach. Praca nad obrazem jest więc nie tylko przyjemna i odprężająca, ale także niekłopotliwa.
W każdym zestawie do stworzenia obrazu znajdują się:
- kolorowa kanwa pokryta warstwą kleju – to do niej przyczepiają się diamenciki,
- aplikator, przy użyciu którego nakłada się elementy na obraz,
- suchy klej umożliwiający uchwycenie koralików aplikatorem,
- wygodna tacka z rowkami, dzięki którym diamenciki ułożone są w równych rzędach,
- legendę pomagającą odszyfrować symbole nadrukowane na kanwie,
- wielobarwne diamenciki, przy pomocy których punkt po punkcie stworzysz unikalny obraz.
Ze względu na kształt wyróżnia się dwa rodzaje diamencików – kwadratowe i okrągłe. Oba typy mają swoich zwolenników, jednak bez względu na to, na który z nich się zdecydujesz, satysfakcja wynikająca z własnoręcznego ukończenia obrazu jest nie do opisania.
Jak zrobić haft diamentowy?
Otwierając opakowanie z nową układanką, należy zapoznać się z instrukcją. To z niej dowiesz się, jakie elementy należy zastosować na polach z cyfrą „2”, jakie na polach z literą „k”, a jakie z gwiazdką lub plusikiem. Każdemu symbolowi nadrukowanemu na polach kanwy odpowiada numer woreczka z diamencikami. Zasada jest taka – im mniej kolorów zawiera dana układanka, tym szybciej ją ukończysz, należy jednak pamiętać o tym, że rezultat Twojej pracy może nie zachwycać przy prostszych wzorach. Im bardziej zróżnicowana jest gama kolorystyczna układanego haftu diamentowego, tym piękniejszy rezultat. Kolory będą gładko przenikać między poszczególnymi odcieniami, a cała praca przyciągnie więcej zaciekawionych spojrzeń.
Kiedy już przygotujesz sobie miejsce do pracy, należy przygotować aplikator. Zazwyczaj ma formę zbliżoną w budowie do zwykłego ołówka. Jednak na jego końcu zamiast grafitu znajdziesz cieniutką rureczkę. To miejsce, w którym powinien znaleźć się tak zwany suchy klej. By nabrać odrobinę produktu na aplikator, wystarczy uchylić chroniącą go folijkę i zwyczajnie wbić narzędzie w kwadracik z klejem. Tym sposobem kuleczka produktu znalazła się na końcu aplikatora, a Ty jesteś gotowy do pracy.
Sama kanwa, na której będziesz umieszczać diamenciki, również chroniona jest folią. Zapobiega to przedwczesnemu wysychaniu kleju, dlatego warto uchylić lub umiejętnie wyciąć jedynie nieduży fragment folii ochronnej na fragmencie, nad którym chcesz pracować.
Wysyp odrobinę koralików danego koloru na zamieszczoną w zestawie tackę. Następnie dobrze jest delikatnie nią potrząsnąć, by koraliki mogły się dobrze ułożyć i by łatwiej było je schwycić. Teraz wystarczy już tylko dotknąć aplikatorem pierwszego diamencika, umieścić go w odpowiednio oznaczonym miejscu i właśnie zacząłeś pracę nad wyjątkowym obrazem!
Co jeszcze warto wiedzieć o hafcie diamentowym?
Układając mozaikę, czas upływa wyjątkowo przyjemnie, jednak praca niesie za sobą pewne ryzyko. Pozytywnie uzależnia i daje wyjątkową satysfakcję. Po skończeniu pierwszej układanki nawet nie zauważysz, kiedy zaczniesz się rozglądać za drugą, kolejną i następną, a szeroki wybór wzorów oraz rozmiarów z pewnością pozwoli Ci na dopasowanie następnego obrazka do Twoich umiejętności, a także chęci zaangażowania.
Skończona praca przykuwa spojrzenia ze względu na to, że każdy diamencik zdaje się być prawdziwym klejnotem. W efekcie mozaika mieni się nieskończoną ilością kolorów, ponieważ unikalny, wielowymiarowy kształt tych drobnych elementów przywodzi na myśl kunsztownie szlifowane drogocenne kamienie, które załamują światło i migoczą.
Gotowe hafty diamentowe doskonale nadają się na prezent dla bliskiej osoby, która – obdarowana takim wyjątkowym prezentem – z pewnością doceni ogrom pracy, jaki należy włożyć w realizację tak nietuzinkowego oraz niecodziennego projektu.