Popularne kierunki narciarskie

Sezon narciarski jest w pełni, a wraz z nim nadszedł czas na planowanie zimowych wyjazdów. Wiele osób decyduje się na szusowanie w rodzimych ośrodkach, przyciągają ich bowiem atrakcyjne ceny, znana i lubiana kuchnia oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Część narciarzy preferuje jednak wypady zagraniczne, chcą mieć bowiem gwarancję śnieżnej i jednocześnie słonecznej pogody oraz doskonale przygotowanych stoków o różnym stopniu zaawansowania. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, warto przyjrzeć się najpopularniejszym kierunkom narciarskim i wybrać dla siebie ten idealny na spędzenie zimowego urlopu.

Narty w Polsce

Najpopularniejszą narciarską destynacją w Polsce jest oczywiście Zakopane, które może się poszczycić nie tylko różnorodnymi trasami narciarskimi, ale także wieloma alternatywnymi możliwościami spędzania czasu po zejściu ze stoku. Baza hotelowa i gastronomiczna w polskiej stolicy Tatr jest także świetnie rozwinięta, więc każdy, niezależnie od preferencji i zasobności portfela, znajdzie coś dla siebie.

W niedużej odległości od Zakopanego zlokalizowane są Białka i Bukowina Tatrzańska, które z racji pięknego położenia i bliskości większych miast, są bardzo często wybierane przez turystów jako baza wypadowa do eksploracji tatrzańskich szlaków. Białka Tatrzańska może się ponadto poszczycić słynnym na całą Polskę kompleksem term, który zapewni relaks po całym dniu szusowania.

Osobom, które chcą wybrać się w mniej popularne miejsca i uniknąć tłumów, polecany jest wybór Krynicy Zdrój, która ze względu na swoje piękne położenie, jest równie atrakcyjna zimą, co latem. Choć liczba tras jest niewielka, mają one różne stopnie zaawansowania, a dodatkowo znajduje się niewielka strefa dla dzieci, co sprawia, że każdy członek rodziny znajdzie stok adekwatny do umiejętności. Dodatkowo, u stóp Jaworzyny Krynickiej zlokalizowane są trasy biegowe, a nieopodal nich znajduje się trasa, na której narciarstwo alpejskie trenują członkowie Polskiego Związku Narciarskiego.

Narty we Włoszech

Miłośnicy białego szaleństwa, którzy odkryli już większość rodzimych ośrodków i mają ochotę spróbować czegoś nowego, z pewnością będą zadowoleni z wyboru jednego z licznych kurortów we Włoszech. Jednym z najlepszych jest Kronplatz, zlokalizowany w Tyrolu Południowym. U stóp Kronplatzu znajduje się między innymi dolina Val Pusteria, w której do wyboru jest aż 13 miejscowości, każda posiadająca doskonale przygotowane trasy o różnym stopniu zaawansowania. Narty Kronplatz to jednak nie tylko białe szaleństwo, ale także mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu – oprócz sklepów, restauracji i kawiarni, można tam także spróbować innych sportów zimowych, jak na przykład narciarstwa biegowego lub łyżwiarstwa.

Oprócz Kronplatz dużą popularnością cieszy się także Livigno, nie bez powodu nazywane narciarskim rajem. 115 kilometrów tras narciarskich, 6 kolejek linowych i 13 wyciągów krzesełkowych oraz doskonałe możliwości do uprawiania freeride – to tylko kilka z wielu atrakcji, które czekają na spragnionych wypoczynku turystów.

Narty na Słowacji

Wszyscy, którzy szukają miejsca na zimowy wypoczynek za granicą, ale jednocześnie w niedużej odległości od Polski, powinni rozważyć wybór jednego z wielu ośrodków narciarskich na Słowacji. Największy w Tatrach, najwyżej położony i jednocześnie znajdujący się tylko 30 kilometrów od granicy polsko – słowackiej to Tatrzańska Łomnica. Sezon trwa tam bardzo długo, bo już od listopada do maja, a na narciarzy czeka aż 12,2 kilometrów tras, wśród których przeważają łatwe i średnio zaawansowane.

Zdecydowanie najciekawszym ośrodkiem jest SKI PARK Kubinska Hola, mieszczący się w niedużej odległości od Dolnego Kubina. Może on poszczycić się 14 kilometrami tras, na które składa się 9 nartostrad. Największym plusem są zdecydowanie piękne widoki, duży, bezpłatny parking oraz dobra komunikacja ze wspomnianym wcześniej Dolnym Kubinem, ośrodek natomiast może się nie spodobać osobom, które są bardzo zaawansowane, ze względu na przeważającą liczbę tras łatwych.