Jeszcze do niedawna temat zdrowia psychicznego spychany był na margines, a w rozmowach rzadko go poruszano, bowiem uważany był za wstydliwy. Na szczęście wraz z rozwojem medycyny i wzrostem świadomości społecznej na całym świecie, psychika ludzka i wszelkie zaburzenia, które jej dotyczą, zaczęła być traktowana równie poważnie jak zachowanie zdrowia fizycznego. Jednym z elementów dbałości o dobre samopoczucie umysłowe w razie jakichkolwiek problemów na tym polu są wizyty u certyfikowanego psychoterapeuty.
Co ma wpływ na zdrowie psychiczne?
Na utrzymanie zdrowia psychicznego wpływa wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Udowodniono naukowo, że kwestie genetyczne odgrywają pewną rolę w występowaniu zaburzeń i chorób psychicznych, niemniej jednak najczęściej zaburzenia są efektem wielu wypadkowych, które nałożyły się na siebie jednocześnie. Czynnikiem, który w bardzo dużym stopniu przyczynia się do zachwiania zdrowia psychicznego, jest stres, z którym zmaga się coraz więcej nawet bardzo młodych osób. Ciągłe napięcie powoduje, że organizm znajduje się w stanie wysokiej gotowości, a podniesiony poziom adrenaliny i noradrenaliny powoduje stałe pobudzenie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
Ze stresem związana jest także bezsenność, która w znacznym stopniu przyczynia się do zaburzenia równowagi psychicznej. Zaleca się, aby dorosły człowiek spał 7–9 godzin dziennie, niemniej czas ten może się nieznacznie różnić w zależności od osoby. Warto pamiętać, ze niezależnie od tego, jaka ilość snu wystarcza na regenerację, konieczna jest obserwacja własnego organizmu i określenie, czy po obudzeniu jest się wyspanym. Częsta liczba wybudzeń nocnych, przesunięcie fazy snu, wstawanie zbyt wcześnie i trudność związana z ponownym zaśnięciem – wszystkie te czynniki są sygnałem, że nocny wypoczynek przebiega w niewłaściwy sposób, a brak odpowiedniego relaksu może z kolei skutkować problemami ze zdrowiem psychicznym.
Czynniki środowiskowe także odgrywają dużą rolę przy występowaniu zaburzeń psychicznych i problemów wymagających konsultacji ze specjalistą. Zalicza się do nich między innymi niewłaściwe relacje z rodzicami i rodziną w ogóle, obcowanie z rówieśnikami mającymi duży i negatywny wpływ na podatną osobę czy problemy w nawiązywaniu relacji w pracy i w szkole. Tak naprawdę należy pamiętać, że każde, nawet z pozoru nieistotne wydarzenie może wpływać na zdrowie psychiczne. Z tego też powodu psychoterapeuta często stara się wrócić wraz z pacjentem do jego najwcześniejszych wspomnień, aby móc wydobyć to, które jest najbardziej decydujące.
Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty?
Właściwie do psychoterapeuty należy zgłosić się zawsze wtedy, kiedy czuje się taką potrzebę. Absolutnie nie należy odwlekać wizyty, bowiem nieleczone problemy i zaburzenia psychiczne nawarstwiają się i mogą prowadzić do znacznego obniżenia jakości życia, a im później podejmie się leczenie, tym bardziej pracochłonne się ono staje. Sygnałem alarmowym, który powinien nakłonić do wizyty w gabinecie psychoterapeuty, jest poczucie smutku i ciągłego obniżenia nastroju, zmiana relacji z rodziną i przyjaciółmi, poczucie beznadziei i stałe zmęczenie mimo wypoczywania. Warto wiedzieć, że wiele problemów ze zdrowiem psychicznym może manifestować się poprzez dolegliwości fizyczne, jak na przykład bóle głowy, brzucha czy bezsenność, co sprawia, że pacjenci często poszukują diagnozy u rozmaitych lekarzy, zanim zgłoszą się do terapeuty.
Jak wybrać psychoterapeutę?
Wybór psychoterapeuty często sprawia dużo trudności, z tego powodu niektórzy przestają szukać pomocy. Idealnie, jeśli ma się w rodzinie bądź w towarzystwie osobę, która korzystała z konkretnego gabinetu psychoterapeutycznego i może go polecić. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, dobrze zapoznać się z opiniami na temat danego specjalisty. Przykładem dobrego centrum medycznego może być SalusProDomo. Opinie, które można znaleźć na popularnych portalach internetowych i które stanowią wiarygodne świadectwo zadowolonych pacjentów, zachęcają do skorzystania z usług tej placówki. Warto także zapoznać się z nurtami w jakich pracują dani psychoterapeuci, by móc określić, który najbardziej odpowie naszym oczekiwaniom.