Sprzęt dla początkującego fotografa

Stara prawda mówi, ze to nie aparat wykonuje zdjęcia. Że bez osoby, która myśli, i która ma wizję tego co chce za pomocy zdjęcia przekazać, nie będzie dobrej pracy. Fotografia jest dziedziną na wskroś artystyczną, w której jednak w parze idą wrażliwość i zdolność wykorzystania technologii. Jak zawsze, oprócz indywidualnych predyspozycji, wymagany jest sprzęt i umiejętność jego obsługi. Osoby zaczynające przygodę z robieniem zdjęć, często zastanawiają się nad sprzętem. Jaki kupić, jakiej marki i co będzie na początku ich drogi niezbędne.

Wiodące marki

Wśród szeregu producentów sprzętu fotograficznego, wiodącą rolę mają dwie, Nikon i Canon. Która lepsza? Odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa – zarówno jedna jak i druga marka, ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Obie marki oferują zróżnicowany technologicznie i cenowo sprzęt, co sprawia, że jest on dostępny niemal dla każdego. Zasadniczo uważa się, że nawet osoby rozpoczynające przygodę z fotografią, powinny rozpoczynać od prostych, ale jednak lustrzanek. W przeciwieństwie do automatycznych aparatów, praca na trybach manualnych uczy młodego fotografa zależności pomiędzy czasem, a przesłoną. Zabawy obiektywami o zmiennej, lub stałej ogniskowej, uczą podejścia do tematu. Oprócz body aparatu, obiektyw jest najważniejszym elementem zestawu. Początkowo dobrze, aby były to nawet kitowe obiektywy o zakresie ogniskowych pomiędzy 17 – 80 mm. Pozwoli to na naukę pracy na różnych długościach. Z kolei obiektywy stałoogniskowe są mniej uniwersalne i przeznaczone do bardziej skonkretyzowanych przeznaczeń. Kompletując sprzęt należy zaopatrzyć się w statyw, szczególnie niezbędny przy używaniu obiektywów o dłuższych ogniskowych, lub przy użyciu dłuższych czasów. Doskonale sprawdzają się statywy o głowicach kulowych, umożliwiających płynną pracę na wszystkich płaszczyznach.

Fotografia nie jest tanim hobby, ale powala też na stopniowe rozbudowywanie swojego zestawu. W miarę rozwoju zainteresowań i ukierunkowywaniu się na konkretny jej rodzaj możemy dokupować kolejne elementy. Jednak pewne jest, że fotografia to dziedzina, która daje wiele satysfakcji. Warta zainwestowanych środków.

Za pomoc merytoryczną w napisaniu artykułu dziękujemy fotografowi ślubnemu działającemu na terenie Łodzi – rafalkalabinski.pl.