Oryginalne tusze do drukarek czy zamienniki – co wybrać?

Niskie ceny zachęcają do zakupu drukarek atramentowych, które w dodatku są bardziej ekologiczne od swych laserowych odpowiedników. Problem pojawia się wraz z koniecznością zakupu tuszu. Może się wówczas okazać, że koszty eksploatacji drukarki znacznie przewyższają jej cenę zakupu. U wielu użytkowników pojawiają się wątpliwości związane z wyborem tuszu do drukarki. Kupić droższy tusz oryginalny, czy zdecydować się na tańszy zamiennik?

Co, poza ceną, wyróżnia oryginalne tusze do drukarek?

Tusze do drukarek oryginalne wraz z kartridżami, w których się znajdują, przechodzą szereg badań i atestów potwierdzających ich jakość pracy w określonym modelu drukarki. Daje to gwarancję ich niezawodności i kompatybilności z używanym sprzętem. Firmy produkujące drukarki starają się zrekompensować konkurencyjnie niskie ceny drukarek wyższymi cenami materiałów eksploatacyjnych i przerzucić te koszty na konsumentów. Większość producentów w swoich zasadach gwarancji zastrzega, że korzystanie z nieoryginalnych materiałów może być przyczyną odmówienia naprawy sprzętu przez autoryzowany serwis. Skład chemiczny tuszu oraz technologia produkcji kartridża nie są jednak jakąś specjalną tajemnicą zastrzeżoną przez producenta. Na rynku działa więc grupa producentów zamienników do drukarek.

Zamienniki tuszów do drukarek

Tusze do drukarek atramentowych produkowane są na zamówienie producentów drukarek w zakładach chemicznych. Ten sam tusz może być również dostępny dla producentów zamienników. Dobry zamiennik nie różni się niczym od tuszu oryginalnego poza logo firmy i ceną. Nie można tego traktować jako podróbkę, gdyż zgodnie z prawem każdemu wolno wyprodukować elementy kompatybilne z wyrobami konkurencji. Poza uznanymi i sprawdzonymi producentami zdarzają się jednak producenci przypadkowi, u których niska cena wynika z niskiej jakości komponentów użytych do produkcji. Liczący się producenci zamienników do drukarek często biorą na siebie ciężar odpowiedzialności w przypadku ewentualnej awarii spowodowanej używaniem kartridża ich produkcji zamiast oryginalnego. W praktyce coś takiego jednak się nie zdarza, gdyż wszystkie elementy zamiennika dokładnie odzwierciedlają parametry oryginału.

Czy warto kupować zamienniki do drukarek?

Zamienniki do drukarki opłaca się kupić tylko wówczas, gdy produkt nieoryginalny charakteryzuje się dobrą relacją ceny do jakości. Może to nawet dać do 50% oszczędności w kosztach zakupu tuszu do drukarki. Są jednak takie modele, dla których na rynku nie ma rozsądnej alternatywy. Jesteśmy wówczas skazani na oryginalne tusze do drukarek. Nie warto stosować zamienników w przypadku drogich, profesjonalnych drukarek zakupionych na potrzeby firmowe. Ewentualna naprawa drukarki przy utracie praw gwarancyjnych mogłaby zbyt dużo kosztować, a ponadto zamienniki mogą nie dawać wystarczającej jakości wydruku w dużej rozdzielczości. Szczególnie dotyczy to kolorowych tuszów do drukarek. Kartridże z tuszem można regenerować lub samodzielnie napełniać, ale po kilkukrotnym napełnieniu stopniowo będą traciły jakość wydruku. Niewłaściwa lepkość tuszu użytego do napełnienia może doprowadzić do uszkodzenia głowicy drukującej. Alternatywne tusze do drukarek warto kupować, gdy drukujemy duże ilości stron w normalnej lub roboczej jakości wydruku. Korzystny może być wówczas zakup kartridża XXL pozwalającego na wydruk znacznie większej ilości stron niż przy pomocy kartridża standardowego. Warto sprawdzić zakładkę tusze do drukarek na Tuszmarkt.pl. Znajdziesz tam produkty wysokiej jakości i w korzystnych cenach.

Przy zakupie tuszu lub zamiennika trzeba znać symbol atramentu, lub model i serię drukarki. Można to znaleźć na stronie producenta lub w sklepie. Sklepy stacjonarne lub internetowe z drukarkami i materiałami eksploatacyjnymi sprzedają zarówno oryginalne tusze do drukarek, jak i ich zamiennikami pochodzącymi od sprawdzonych producentów. Możemy tam uzyskać poradę dotyczącą wyboru najlepszej opcji tuszu dla drukarki, którą posiadamy w zależności od tego, jak ona jest przez nas użytkowana.