Gdzie kupić Ripple?

Ripple to system płatności, który oparty jest na technologii blockchain. Nazywany bywa także Ripple Transaction Protocol, w skrócie RTXP lub po prostu Ripple. Równocześnie pod tą nazwą kryje się także jedna z najbardziej popularnych kryptowalut na całym świecie, czyli XRP. Warto wiedzieć, czym jest RippleNet, Ripple oraz XRP.

Kryptowaluta Ripple powstała dzięki Ryanowi Fuggerowi, który opracował w 2004 roku projekt zdecentralizowanego systemu monetarnego. Udało mu się zrealizować pomysł, w którym waluta byłaby oparta na pojedynczych użytkownikach przy równoczesnym pozbyciu się różnych pośredników. Fugger stworzył właściwie walutę RipplePay, czyli finansową usługę, która umożliwia klientom dokonywanie bezpiecznych rozliczeń online. Jednak wówczas był to dopiero prototyp realnej kryptowaluty, jaką jest obecnie Ripple. Po wielu latach udoskonaleń usługi – RipplePay – Ryan Fugger podjął współpracę z innymi wizjonerami, którzy mieli podobne poglądy. Ostatecznie Ripple w swojej docelowej formie powstało w 2012 roku.

Kantor Ripple

RippleNet to platforma, która umożliwia cyfrowe płatności. Została ona utworzona oraz jest nadzorowana przez firmę Ripple, w której tokenem natywnym  jest XRP. RippleNet powstało w oparciu o pragnienie zrewolucjonizowania całego systemu płatności międzynarodowych. Obecnie najczęściej wykorzystywane rozwiązanie znane pod nazwą SWIFT ma już ponad 50 lat, jednak nie radzi sobie ono tak dobrze z problemami współczesnego świata. Obecnie transgraniczne transakcje finansowe przez system SWIFT trwają zazwyczaj kilka dni, są bardzo drogie oraz co najważniejsze, działają w oparciu o system Nostro/Vostro. System ten wymaga akumulowania przez banki bardzo dużej ilości pieniędzy, z których następnie pokrywane są zobowiązania wobec klientów.

Ripple z kolei bazuje na protokole open-source, w którym to jego użytkownicy podczas zawierania transakcji wyrażają wzajemną zgodę oraz potwierdzają ją. Ripple to platforma zdecydowanie szybsza oraz, co ważne, tańsza niż Bitcoin. Do tego pozwala ona na wprowadzenie bardziej przyjaznych użytkownikom możliwości dokonywania opłat, charakteryzujących się dużo niższym kosztem niż standardowe sposoby znane z rynku kryptowalutowego.

Wartość rynkowa Ripple wzrasta i pozostaje on obecnie jednym z najważniejszych coinów na świecie. Jest bardzo rozwinięty technologicznie. Kryptowaluty tej używają rozpoznawalne marki finansowe na świecie, jak na przykład: UBS, UniCredit oraz Santander. Twórcy Ripple podkreślają, że ten projekt wciąż jest rozwijany i nie ma on jeszcze ostatecznego kształtu. Ripple bowiem jest pozbawione portfela stworzonego przez wynalazców, który umożliwiłby przechowywanie tej kryptowaluty. Są jednak dostępne w portfele innych bezpiecznych dostawców, w których można przechowywać posiadaną kryptowalutę XRP.  Banki również chętnie korzystają z Ripple, ponieważ mogą zachować płynność na żądanie klienta w czasie rzeczywistym bez wcześniejszego finansowania rachunków nostro. Oczywiście korzystają z tego także dostawcy płatności, aby zapewnić szybsze rozliczanie wypłat oraz wpłat.

Ripple – gdzie kupić?

Sposobem zakupu XRP niewymagającym wychodzenia z domu jest skorzystanie z tak zwanych giełd kryptowalutowych. Ripple jest łatwo dostępny na większości znanych światowych giełd, takich jak na przykład: Binance, Coinbase, Bithumb, Huobi, Bitvavo, Kraken, OKEx oraz wielu innych. Nabyć go da się także u brokerów CFD jako kontrakt terminowy. Kupując XRP, można skorzystać również z kantor Ripple, zarówno tych stacjonarnych, jak i tych internetowych.

RippleNet oraz XRP od samego początku powstania ich idei były przygotowywane jako najlepsze rozwiązanie dla biznesu. Dlatego też są w pełni dostosowane do regulacji prawnych typu KYC/ AML. Co więcej, zapewniają także pełną transparentność przesyłów finansowych. Przesyły pieniężne wykonywane z RippleNet pozostają w pełnej zgodności z normą ISO20022, która bardzo często pojawia się jako wymaganie stawiane przez Bank Światowy, IMF oraz przez Bank of International Settlements.