Nie od dziś wiadomo, jak ważna jest nasza dieta i produkty przez nas spożywane. Podobnie jest ze zwierzętami. To, co jedzą nasi czworonożni przyjaciele, decyduje o ich zdrowiu. Na co dzień staramy się więc zapewnić im jak najlepsze i jak najbardziej urozmaicone pożywienie. Jednak nie zawsze potrafimy je idealnie dopasować do specjalnych potrzeb żywieniowych niektórych zwierząt. W przypadku chorób i rekonwalescencji po nich konieczna okazać się może karma specjalistyczny. Co to jest karma weterynaryjna i kiedy warto zastosować ją w diecie pupila?
Czym są karmy weterynaryjne?
Zdrowie naszych psów i kotów jest dla nas wszystkich niezwykle ważne. Dbamy o ich profilaktyczne szczepienia i staramy się zapewnić wszystko to, co najlepsze. Kiedy zachorują, staramy się podjąć wszelkie działania, których celem jest wyleczenie zwierzaka lub poprawa jego komfortu życia w chorobie. Dlatego właśnie powstały specjalistyczne karmy lecznicze, które włączyć można do diety, kiedy czworonóg boryka się z chorobą lub innym problemem zdrowotnym.
Specjalistyczne karmy weterynaryjne to produkty przygotowane z myślą o wszystkich tych zwierzętach, które z powodu stanu swojego zdrowia nie mogą przyjmować tradycyjnej karmy bytowej. Ich skład opracowany został z myślą o zwierzakach zmagających się z najróżniejszymi schorzeniami. Posiadają one wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki, jednak w proporcjach innych niż tradycyjne karmy. Mogą charakteryzować się obniżoną kalorycznością, innym stosunkiem białka i tłuszczu do węglowodanów oraz posiadać dodatkowe substancje wspomagające procesy przemiany materii, czy działanie przeciwzapalne. Mają one na celu uzupełnienie niektórych niedoborów, wykluczenie z diety czynników alergizujących i są dopasowane ściśle do poszczególnych chorób i dolegliwości. Karmy weterynaryjne mają przy tym zachowane wszystkie właściwości smakowe i zapachowe, tak aby nasz pupil chętnie je spożywał. Wśród nich znajdziemy te suche i te mokre. Każdy właściciel znajdzie więc coś dla swojego czworonoga.
Kiedy podawać karmy weterynaryjne?
Specjalistyczne karmy medyczne zaliczyć możemy do produktów o charakterze leczniczym. Dlatego też o tym, kiedy stosować karmę weterynaryjną zawsze decydować powinien lekarz weterynarii. Na podstawie historii choroby oraz aktualnych wyników badań pupila dobierze on odpowiedni rodzaj diety i sposób jej dawkowania. Pod uwagę weźmie również preferencje pupila, jego wiek, wielkość i aktywność, a tym samym zapotrzebowanie energetyczne. Zwróci także uwagę na przyjmowane przez zwierzę leki i możliwe ich interakcje ze składnikami zawartymi w karmie. Najczęściej tego rodzaju pokarmy lecznicze stosuje się w następujących przypadkach:
- alergie pokarmowe,
- nietolerancja pokarmowa,
- choroby trzustki,
- choroby wątroby,
- choroby nerek i pęcherza moczowego,
- cukrzyca,
- nadwaga i otyłość,
- choroby i zwyrodnienia stawów,
- okres ciąży i karmienia szczeniąt,
- rekonwalescencja po przebytych chorobach i zabiegach.
Skomponowanie dobrze dobranego i wyspecjalizowanego składu odpowiedniego dla każdej z powyższych jednostek chorobowych nie jest zadaniem łatwym. Dlatego wybierając karmę dla swojego zwierzaka, warto zdać się nie tylko na wiedzę lekarza weterynarii, ale też na sprawdzonych i doświadczonych producentów. Mamy wówczas pewność, że podawane czworonogowi pożywienie stworzone zostało przez specjalistów i z najlepszych możliwych składników. Dobra karma weterynaryjna musi spełniać rygorystyczne warunki i być produkowana z naturalnych, niewywołujących alergii składników.
Jak karma weterynaryjna wpłynąć może na zdrowie zwierzaka?
Specjalistyczne żywienie wspomóc może leczenie wielu chorób. Nie znaczy to jednak, że jest sposobem na ich całkowite wyleczenie. Z drugiej zaś strony prawidłowo dobrana karma weterynaryjna z powodzeniem poprawić może komfort życia niejednego zwierzaka, zminimalizować objawy i wydłużyć jego życie. Sprawdza się jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia farmakologicznego. Oczywiście pod warunkiem, że jest stosowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem i zaleceniami lekarza, a co równie ważne systematycznie i przez dłuższy czas.